SaS chce na školách vytvoriť bezpečný priestor, predstavila opatrenia na zlepšenie duševného zdravia žiakov (video)

Podpredseda strany Sloboda a solidarita Branislav Gröhling (v strede) a členky Rady pre budúcnosť školstva Svetlana Síthová (vpravo) a Andrea Madarasová Gecková (vľavo) na tlačovej besede k duševnému zdraviu školákov. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada pre budúcnosť školstva strany Sloboda a Solidarita (SaS) zdôrazňuje potrebu zabezpečiť žiakom na školách psychológa na konzultácie, ale aj školské podporné tímy, ako sú napr. logopédi, špeciálni, liečební či sociálni pedagógovia a asistenti učiteľa.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Exminister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling taktiež trvá na tom, aby sa zaviedli tzv. kabinety duševnej pohody či vytvorili anonymné psychologické centrá v rámci školských klubov detí alebo tzv. wellbeing na školách ako súčasť merania kvality školy.

Duševná nepohoda u školákov

SaS ďalej navrhuje, aby sa na školách vytvoril bezpečný priestor pre žiakov v podobe bezpodnetnej, relaxačnej či multisenzorickej miestnosti. Gröhling zároveň informoval, že je pripravený sa opäť uchádzať o miesto ministra školstva.

Duševné poruchy vytvárajú slovenskej spoločnosti náklady vo výške až 2,1 miliardy eur ročne. Zároveň predražujú zdravotný a sociálny systém a znižujú výkonnosť ekonomiky. Viac ako polovica ľudí s duševnými ťažkosťami je v produktívnom veku, ale už v detstve vzniká viac ako 50 percent duševných problémov,“ uviedol Gröhling.

Dodáva, že duševná nepohoda môže u školákov spôsobiť horší prospech, záškoláctvo, zhoršenú pozornosť, únavu, nízke sebavedomie, ale aj sebapoškodzovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Light aj systémové opatrenia

Členka Rady pre budúcnosť školstva SaS Svetlana Síthová doplnila, že štát sa musí zamerať na light i systémové opatrenia. Light opatrenia sú podľa nej podporné programy pre všetky školské stupne, podpora triednických hodín alebo práca s rodičmi v rodičovských združeniach.

Medzi systémové opatrenia Síthová radí vzdelávanie a podporu učiteľov alebo vytváranie podmienok, aby mohli byť stimulujúcimi či podporujúcimi dospelými.

Nárast problémov v oblasti emócií

Tiež treba pokračovať v opatreniach, ktoré vyrovnávajú nerovnosti v šanciach na vzdelanie, a to sú doučovanie či študovne aj s asistujúcou dospelou osobou. Pre pedagógov a zamestnancov škôl treba zaviesť zborovne duševnej pohody a do programov duševného zdravia systematicky investovať,“ dodala.

Andrea Madarasová Gecková z Rady informovala, že za uplynulé štyri roky zaznamenali nárast výskytu problémov v oblasti emócií, koncentrácie a správania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Madarasová-GeckováBranislav GröhlingSvetlana Síthová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita