Projekt Bezinternetu.sk má ukázať, že aj bez mobilov sa dá plnohodnotne žiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Pixabay.com

Projekt ponúka návod, ako dobrovoľne obmedziť vplyv digitálneho prostredia, alebo na istý čas žiť úplne bez neho

V rámci celosvetovej iniciatívy Deň bezpečného internetu, ktorý bude v piatok 8. februára, pripravilo OZ eSlovensko projekt Bezinternetu.sk. Hlavným cieľom je ukázať, že aj bez mobilov či televízie sa dá plnohodnotne a dokonca zdravšie žiť.

Mesiac Bezinternetu.sk si ako pilotná škola vyskúšala Základná škola v Kráľovej pri Senci. „Pre túto dobu nie je bežné, aby sa žiaci vzdali mobilov a internetu v škole aj v súkromí. Deti to prijali ako výzvu a pomohlo to škole aj rodičom. Odporúčam, aby si projekt Bezinternetu.sk vyskúšali aj na ďalších školách,“ povedala riaditeľka školy Darina Deáková.

Trvalé zníženie vplyvu technológií

Ako agentúru SITA informoval Vladimír Kroupa z OZ eSlovensko, projekt ponúka návod, ako dobrovoľne obmedziť vplyv digitálneho prostredia, alebo na istý čas žiť úplne bez neho.

„Vychádzame zo skúseností z rôznych krajín sveta. Nadmerné používanie informačno-komunikačných technológií, vrátane mobilov a internetu, je rastúcim zdravotným a spoločenským problémom. Projekt má cieľ zaviesť do života určité zásady a princípy, ktoré trvalo znížia vplyv digitálnych technológií a internetu,“ vysvetlila odborníčka na mediálnu gramotnosť Nataša Sláviková

Podľa Slávikovej, výsledky ukazujú, že menej internetu prispelo k pozitívnej zmene správania detí, k emocionálnej pohode v rodinách, rovnako k väčšej komunikácii medzi deťmi, rodičmi či súrodencami.

Zo žiakov ZŠ Kráľová pri Senci sa dobrovoľne zapojilo do projektu 26 percent žiakov. Z toho 63 percent dievčat a 37 percent chlapcov. Takmer 70 percent žiakov vydržalo bez internetu a digitálnych technológií celý mesiac. Dvadsaťjeden percent vydržalo tri týždne, päť percent dva týždne a päť percent jeden týždeň.

Viac pohybu

Podľa rodičov sa až 79 percent detí viac venovalo aktívnym činnostiam. Viac kníh a časopisov čítalo 69 percent detí, 64 percent viac komunikovalo s rodičmi a viac sa hralo so súrodencami. Viac pohybu a športu malo 60 percent detí a 43 percent sa viac venovalo umeleckým a kreatívnym činnostiam.

Rodičia sa vyjadrili aj k používaniu mobilných zariadení v školskom prostredí. Za úplný zákaz sa vyjadrilo až 81 percent z nich, rovnako 81 percent rodičov nesúhlasilo s ich používaním v školských jedálňach. Sedemdesiatštyri percent rodičov by nepovolilo ich používanie v školských klubov a 62 percent počas prestávok.

Viac ako 30 ocenení

Zapojiť sa do projektu Bezinternetu.sk je možné pomocou kontaktného emailu mesiac@bezinternetu.sk. Projekt realizuje nezisková, mimovládna organizácia eSlovensko, ktorá sa zaoberá najmä primárnou a sekundárnou prevenciou, vedou, výskumom a neformálnym vzdelávaním na Slovensku.

Reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a efektívne ich tlmočí mladej generácii. V roku 2017 otvorilo prvé slovenské Centrum prevencie internetovej závislosti podľa vzoru amerického Center for Internet Addiction alebo liečebno-výskumných centier v Nemecku, Veľkej Británii, Holandsku a Číne.

V roku 2019 uvedie eSlovensko do kín celovečerný film Kto je ďalší? venovaný internetu. eSlovensko získalo za svoje projekty vyše 30 ocenení v zahraničí a na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať