Via Iuris upozorňuje na nekvalitu stavebných zákonov, žiada parlament o ich odmietnutie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebný zákon, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Organizácia Via Iuris žiada poslancov parlamentu, aby nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe v navrhnutej podobe odmietli. Zdôvodnila to tým, že sú nekvalitne spracované a nevyvážené v prospech developerov a na úkor obyvateľov územia, v ktorom sa má uskutočniť výstavba.

Ako organizácia v utorok informovala, svoje pripomienky k návrhom stavebných zákonov zaslala poslancom, ktorí začali o nich v utorok rokovať v prvom čítaní.

Sú nekvalitné a nevyvážené

„Znenie pôvodných návrhov stavebných zákonov sa síce v priebehu ich prijímania menilo, ich súčasné znenie je naďalej nekvalitné a nevyvážené,” uviedla advokátka Eva Kováčechová spolupracujúca s Via Iuris.

„Nová stavebná legislatíva obsahuje množstvo zásadných chýb, neumožňuje dostatočnú účasť verejnosti pri povoľovaní výstavby v území, je v rozpore s medzinárodným dohovorom. Žiadame preto poslancov a poslankyne parlamentu, aby navrhnuté zákony v takomto znení odmietli,” dodala Kováčechová.

Najväčšie výhrady

Organizácia od začiatku upozorňuje na podľa nej nekvalitu stavebných zákonov, ktoré pripravil vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). Najväčšie výhrady má k tomu, že navrhované zákony, napríklad nezohľadňujú klimatickú zmenu a negarantujú, že žiadna plánovaná výstavba by nemala súčasnú situáciu v žiadnom prípade zhoršovať.

Dávajú priveľkú právomoc projektantovi, ktorého platí developer, čo podľa Via Iuris vyvoláva pochybnosti o jeho skutočnej objektivite. Záujmy developerov, tvrdí organizácia, sú naďalej nadradené záujmom susedov či verejnosti, zákony zhoršujú postavenie susedov pri povoľovaní výstavby v ich okolí, najmä pri líniových stavbách, ako sú cesty či diaľnice. Za susedov budú považovaní len tí, ktorí vlastnia pozemky alebo stavby bezprostredne susediace so stavebným pozemkom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva KováčechováŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie Národná rada SRVia Iuris