KDH vidí v novom stavebnom zákone viacero nedostatkov, do procesov by vniesli väčší zmätok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) žiada stiahnuť a prepracovať návrhy novej stavebnej legislatívy, ktoré má Národná rada SR na aktuálnej schôdzi prerokovať v prvom čítaní. Stavebné zákony z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) podľa hnutia vytvárajú v aktuálnej podobe priestor pre možnú diskrimináciu a komplikácie vo výstavbe v praxi.

Spolu s nelogickými návrhmi opatrení by navyše do stavebného procesu vniesli ešte väčší zmätok. Rozsah zmien v stavebnom poriadku je podľa KDH taký markantný, že je nereálne, aby jeho účinnosť bola bez problémov platná od januára 2023.

Informačný systém ani neexistuje

Zmeniť stavebný poriadok v organizačnom členení, personálne, a to všetko stihnúť za taký krátky čas, je ako boj s veternými mlynmi. Zvlášť, keď informačný systém, v rámci ktorého by mal celý stavebný proces fungovať, ani neexistuje,“ uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík. Len samotné obstaranie a následná integrácia systému bude podľa neho trvať oveľa dlhšie ako určený nábeh na nový stavebný poriadok.

Až diskriminačne sa podľa hnutia javí návrh zaviesť povinnosť vykonávať určité typy stavieb len certifikovaným zhotoviteľom, čím sa obmedzí konkurencia a vytlačia sa z trhu malé a stredné stavebné spoločnosti. „Stavebník totiž môže už dnes pri stavbe určiť podmienky vo výberovom konaní na zhotoviteľa, ktoré musia firmy splniť. Preto absolútne nevidíme dôvod, aby definovaný typ stavieb mohol realizovať len vymedzený okruh zhotoviteľov. Toto je diskriminačné a navrhujeme, aby bol tento bod z navrhnutej legislatívy vypustený,“ upozornil Janckulík.

Projektová dokumentácia presne stanovenými postupmi

Nová stavebná legislatíva určuje povinnosť stavebníkom, ale aj mestám a obciam, ktorých stavby sú financované z verejných zdrojov, obstarávať projektovú dokumentáciu presne stanovenými postupmi. „Pri obvyklých spôsoboch obstarávania projektovej dokumentácie verejnou súťažou môže celý proces trvať od jedného do štyroch mesiacov. Po zmene presných postupov by sa nadobudnutie dokumentácie mohlo podľa novej legislatívy predĺžiť o osem až pätnásť mesiacov,“ očakáva podpredseda kresťanských demokratov.

Nesúhlasia ani s návrhom, aby sa k stavebnému zámeru vyjadrovala župa, ak obec nemá schválený územný plán. „Samosprávny kraj by sa mohol vyjadriť len pri vymedzených stavbách, ktoré presiahnu rámec dvoch alebo viacerých obcí,“ dodal Janckulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor JanckulíkŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSme rodina