Realitný trh sa postupne rozbieha. V budúcom roku očakávajú nárast cien novostavieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ceny nájmov, nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Ako uvádza riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková, ľudia sú viac naklonení ku kúpe aj preto, že zvyšovanie úrokových sadzieb na hypotékach pre nich už nie je takým strašiakom.

„V najbližších mesiacoch ešte očakávame stabilizáciu cien, ale v roku 2025 napríklad developeri cenníky novostavieb môžu zdvihnúť,“ upozorňuje spoločnosť.

Rok priaznivý pre klientov

Postupné oživenie realitného trhu signalizoval už rast cien nehnuteľností v troch krajoch Slovenska, ktorý NBS zaznamenala v závere roku 2023.

„V súčasnosti už evidujeme mierne oživenie predajov nehnuteľností a realitný trh sa podľa očakávaní postupne začína rozbiehať,“ konštatuje Mecková s tým, že klienti opäť prestali vyčkávať a od začiatku roka sú viac naklonení ku kúpe.

Keďže ponuka nehnuteľností je obmedzená, vyšší dopyt po oživení trhu opäť prinúti kupujúcich, aby na ponuky reagovali rýchlejšie.

„Rok 2024 je celkovo veľmi priaznivý pre klientov zvažujúcich kúpu novostavby. Keďže predaj nových bytov bol v poslednom období podpriemerný, zatiaľ je čo predávať a v súčasnosti predpokladám stabilizáciu cien aj vzhľadom na to, že do konca roka pravdepodobne nastane pozvoľné znižovanie úrokových sadzieb,“ približuje odborníčka.

Môže nastať zvyšovanie cien

Zároveň dodáva, že v budúcom roku môže nastať mierne zvyšovanie cien novostavieb. So znižovaním úrokových sadzieb totiž bude pribúdať klientov, ktorí si budú môcť dovoliť kúpu nehnuteľnosti.

„Dôvodom vyšších cien môže byť aj slabšia ponuka, keďže developeri budú dávať novostavby do obehu opatrnejšie, aby sa trh nezasýtil,“ dodáva Mecková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FinGO reCloudNBS Národná banka Slovenska