Najviac plochy priemyselných a logistických nehnuteľností sa prenajalo v širšom okolí Bratislavy, vyplýva to z analýzy spoločnosti CBRE

Priemysel, výroba, hala
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Trh s priemyselnými a logistickými nehnuteľnosťami na Slovensku je stabilný, silný dopyt vytváral hlavne výrobný sektor. Vyplýva to z aktuálnej správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Kvartál pod úrovňou tri percentá

Podľa nej je celková miera voľných plôch už druhý kvartál pod úrovňou tri percentá. Prispela k tomu aj situácia na východnom a strednom Slovensku, kde sa v rámci tretieho kvartálu tohto roka prenajalo niekoľko doposiaľ voľných jednotiek.

Celková prenájmová aktivita v rámci segmentu dosiahla na Slovensku v treťom kvartáli tohto roka viac ako 184-tisíc metrov štvorcových. Oproti druhému kvartálu 2023 to podľa CBRE síce predstavuje pokles, no v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o mierny nárast.

Najviac plochy sa prenajalo v širšom okolí Bratislavy, pričom lízingová aktivita tu predstavovala až 50 percent z celkového podielu. Nasledovalo východné Slovensko (26 percent) a stredné Slovensko (18 percent).

Dominancia automobilového priemyslu

Západné Slovensko, bez širšieho okolia Bratislavy, dosiahlo iba šesť percent. Z hľadiska prenajatých metrov štvorcových v rámci jednotlivých sektorov dominoval automobilový priemysel, na ktorý pripadlo až 40 percent z celkovej prenajatej plochy.

„Na líderskej pozícii tak vystriedal dlhodobo silný 3PL sektor, teda poskytovateľov komplexných logistických služieb. Ten si v treťom kvartáli tohto roka ukrojil podiel na úrovni 26 percent,“ priblížil riaditeľ prenájmu logistických a priemyselných nehnuteľností v CBRE Slovensko Michal Cerulík s tým, že silný bol opäť aj výrobný sektor s 28-percentným podielom.

Celková rozloha priemyselných a logistických nehnuteľností v A štandarde na Slovensku predstavovala na konci tretieho kvartálu tohto roka 3 834 615 metrov štvorcových. Celková miera neobsadenosti týchto priestorov podľa CBRE ostala stabilná, a to na úrovni 2,7 percenta.

Rastie priemerná výška nájomného

„Aktuálne merania poukazujú aj na fakt, že opäť stúpla aj priemerná výška nájomného,“ konštatuje spoločnosť s tým, že aktuálne je na úrovni 4,80 eura za meter štvorcový na mesiac, čo predstavuje medziročný nárast o 14 percent. „Rástli aj prémiové nájmy a to medziročne o 16 percent,“ dodáva.

V treťom kvartáli roka pribudlo na slovenský trh takmer 85-tisíc metrov štvorcových nových priestorov. „Aktuálne je pritom vo výstavbe ďalších takmer 163-tisíc metrov štvorcových nových priestorov, ktorých dokončenie a odovzdanie je naplánované ešte na tento rok. Ďalších 250-tisíc metrov štvorcových by malo byť dokončených v priebehu budúceho roka. Polovica z nich je pritom už dnes pred-prenajatá,“ uzatvára Michal Cerulík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Cerulík
Firmy a inštitúcie CBRE