Najhoršia úroveň bývania v EÚ je podľa Indexu prosperity na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Najhoršia úroveň bývania v EÚ je podľa Indexu prosperity na Slovensku
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

V správe o Indexe prosperity vydanom v decembri minulého roka, experti zaoberajúci sa analýzou dát vzhľadom na kvalitu bývania na Slovensku nepriniesli pozitívne správy. Tento index, ktorý monitoruje stav života a situácie v jednotlivých členských krajinách , zahŕňa aj hodnotenie úrovne bývania. V tejto oblasti sme však obsadili posledné miesto, čo ukazuje naliehavú potrebu zlepšenia situácie.

Najhoršie sme dopadli aj v kvalite podnikateľského prostredia

Index prosperity je súčasťou iniciatívy Európa v dátach, ktorá systematicky zisťuje a monitoruje dáta z rôznych oblastí a sleduje ich vývoj.

Podiel tohto indexu je aj hodnotenie úrovne bývania, ktoré tvorí jeden z desiatich sledovaných pilierov, t.j. hodnotených oblastí. Tie zahŕňajú rôzne aspekty života v jednotlivých krajinách, ako je stav ekonomiky, kvalita vzdelávania a výskumu, solidarita a dôvera v spoločnosti, stav životného prostredia, digitalizácia a infraštruktúra, kvalita trhu práce, finančné zdravie, podnikateľské prostredie, rozvoj zdravia a bezpečnosti a spomínaná úroveň bývania.

Bohužiaľ, práve v tomto pilieri sme sa umiestnili na poslednom 27. mieste. Koniec rebríčka sme obsadili aj v oblasti Podnikateľské prostredie. V celkovom Indexe prosperity sme na 25. pozícii. Za nami sú už iba Bulharsko a Grécko. Našou najlepšie hodnotenou oblasťou bola Solidarita a dôvera v spoločnosti, kde sme sa umiestnili na 12. priečke.

Hodnotené indikátory v pilieri Úroveň bývania:

Indikátor Poradie Slovenska v EÚ
Domácnosti, do ktorých zateká 2.
Nadmerné výdavky na bývanie 4.
Domácnosti neschopné dostatočne kúriť 14.
Investície do rezidenčnej výstavby 14.
Výhodnosť nájomného bývania 18.
Domácnosti bez hygienického zariadenia 19.
Finančná dostupnosť bývania 19.
Preľudnené domácnosti 22.
Cena novostavieb 23.
Dĺžka stavebného konania 26.
Počet municipalít 26.
Výdavky na domácnosť 26.
Počet bytov a domov na 1000 obyvateľov 27.
Celkové poradie – Úroveň bývania 27.

Zdroj: indexprosperity.cz

Najlepšie sa žije v severských krajinách

Na prvých priečkach sa umiestnili najmä severské štáty – prvé je Švédsko, ktoré sa v žiadnej zhodnotených oblastí neumiestňuje horšie ako na trinástej pozícii. Za Švédskom nasleduje Dánsko a Fínsko. Z krajín bývalého Východného bloku najlepšie dopadlo Česko, ktoré sa v celkovom hodnotení ocitlo na 13. pozícii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska únia