Kritériá pre výber investičných partnerov na výstavbu nájomných bytov určila vláda tak, že prakticky vylúčila všetky slovenské podnikateľské investičné subjekty. Navyše bol celý zákon o štátnej podpore nájomného bývania schválený expresne rýchlo, akoby v prospech vyvolených.
Otvorená hospodárska súťaž
Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), pričom žiada vládu, aby čo najskôr proces otvorila aj pre iné podnikateľské subjekty a umožnila otvorenú hospodársku súťaž na našom trhu s nájomným bývaním.
Deväťtisíc nájomných bytov za 1,5 miliardy dostalo od vlády zelenú. To je len začiatok, tvrdí Kollár (video)
Kritéria ako jedna miliarda eur aktív za posledných päť rokov, minimálne vlastníctvo 10-tisíc bytov v rámci Európskej únie alebo Švajčiarska nepretržite počas 10 rokov podľa mimoparlamentného hnutia takmer úplne vylučujú slovenské podnikateľské investičné subjekty.
Kresťanskí demokrati pripomenuli, že zákon bol schválený 1. júla 2022, Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania bola založená o niekoľko mesiacov neskôr v novembri.
Majetok presúvajú do zahraničia
„Kritéria novovzniknutej agentúry na výber investičných partnerov schválila vláda už 7. decembra a zmluva s investičnými partnermi bola uzatvorená na druhý deň 8. decembra. Preto sa pýtame, ako prebiehalo výberové konanie a kto stanovil kritériá na mieru vybraným spoločnostiam?“ uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík.
Obnova rodinných domov či bytoviek môže rapídne znížiť energetickú závislosť na ruskom plyne, KDH vládu vyzvalo k masívnejšej podpore
Spoločnosti Kooperativa a BWSG, s ktorými bola podpísaná investičná zmluva, podľa KDH budú môcť na Slovensku ako jediné stavať nájomné byty s 5 % DPH.
„Všetky tieto kritériá nastavil štát tak, že nielenže obmedzujú domácich podnikateľov, ale neprispievajú ani k vytváraniu finančného majetku Slovákov, ale ho presúvajú do zahraničia, čo je nevyhnutné zmeniť,“ vyzval Janckulík.