Dopyt po nových bytoch rastie, spolu s ním pomaly stúpajú aj ceny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
predaj bytov
Ilustračné foto gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Dopyt po nových bytoch sa odrazil odo dna a už druhý kvartál po sebe rastie. V súvislosti s tým začínajú pomaly stúpať aj ceny nehnuteľností a rozširuje sa ponuka. Podľa RK Herrys pozitívny sentiment na trhu vyplýva z vízie znižovania úrokových sadzieb, spolu s dosiahnutím cenového dna v oblasti predaja nehnuteľností.

Na základe dát RK Herrys je aktuálne na trhu novostavieb v Bratislave v ponuke 3124 bytov v 104 projektoch. Najväčšia ponuka je v kategórii dvojizbových a trojizbových bytov, ktoré tvoria až 71 percent ponuky (viac ako 2200 bytov).

Počet predaných nových bytov stúpol oproti rovnakému obdobiu v minulom roku o viac než 100 percent. V porovnaní s koncom roka 2023 stúpla predajnosť až o 60 percent,“ uvádza RK. Najviac nových bytov sa predalo v kategórii 2+kk, avšak dopyt celkom nekopíruje ponuku.

predaj bytov
Ilustračné foto gettyimages.com

Ilustračné foto

Zvýšil sa aj priemerný vek kupujúceho

Podľa spolumajiteľa RK Herrys Filipa Žoldáka tvoria najväčšiu skupinu kupujúcich záujemcovia o vlastné bývanie. Z trhu sa na určitý čas vytratili investori, avšak evidujú ich postupný návrat. „Zvýšil sa aj priemerný vek kupujúceho s požiadavkou na väčší podiel vlastných zdrojov,“ priblížil Žoldák.

Cena nových bytov v hlavnom meste medziročne stúpla vo všetkých okresoch okrem Bratislavy V, pričom priemerná cena vzrástla o 5,5 percenta. Najvýraznejší nárast cien eviduje Staré Mesto, nasledovaný druhým obvodom, kam patria Ružinov, Vrakuňa a Podunajské Biskupice.

Oživenie trhu s nehnuteľnosťami podľa RK potvrdzuje aj pozvoľný rast cien starších bytov. „Cena za meter štvorcový sa momentálne pohybuje na úrovni septembra minulého roka. Medziročne síce klesla o 1,4 percenta, avšak v súčasnosti zaznamenávame stúpajúci trend a aktuálne je na hodnote 3 679 eur za m2“ konštatuje RK.

prenájom bytov
Ilustračné foto gettyimages.com

Ilustračné foto

Ponuka nájmov klesla o polovicu, ceny vzrástli o 30 percent

Priemerná ceny prenájmu sa medzimesačne zvýšila o 2,2 percenta, vrátila sa však na úroveň zo začiatku roka. V apríli bola priemerná cena prenájmu v Bratislave 1023 eur. „Ponuka ostáva ustálená a po marcovom výkyve sa opäť vrátila na úroveň zo začiatku roka. Celkovo je v ponuke na prenájmom aktuálne 1893 bytov,“ dodáva Herrys.

Z hľadiska posledných dvoch rokov možno hovoriť o zvýšenom dopyte po nájomnom bývaní, kde sa odráža najmä dostupnosť financovania vlastného bývania. Na tomto trhu v porovnaní s novostavbami a predajom na sekundárnom trhu naopak ponuka klesla na polovicu a ceny vzrástli aj o 30 percent,“ uzatvára Žoldák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip Žoldák
Firmy a inštitúcie Realitná kancelária Herrys