Vlani sa v EÚ predalo viac ako desať miliónov nových áut, s výnimkou Maďarska rástol predaj na všetkých trhoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autá
Foto: TW, twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Za celý minulý rok sa v Európskej únii predalo 10,5 milióna nových osobných automobilov. V medziročnom porovnaní to predstavuje zvýšenie o 13,9 %. Rástli všetky trhy s výnimkou Maďarska, ktoré zaznamenalo medziročný pokles o 3,4 %.

Elektromobilom vlani patrilo tretie miesto

Ako ďalej informuje Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) dvojciferné zisky evidovala väčšina trhov vrátane Talianska, Španielska a Francúzsko. Naopak, Nemecko hlási miernejší medziročný rast o 7,3 %.

Autá na elektrický pohon sa v roku 2023 etablovali ako tretia najpopulárnejšia voľba pre kupujúcich. V decembri ich podiel na trhu vzrástol na 18,5 %, čo prispelo k 14,6 % podielu za celý rok. Tým elektromobily prekonali dieselové vozidlá, ktoré zostali stabilne na úrovni 13,6 %. Benzínové autá si udržali svoj náskok na úrovni 35,3 %, zatiaľ čo hybridy obsadili druhé miesto s podielom na trhu 25,8 %.

Najkritickejší bol posledný mesiac v roku

V samotnom decembri uplynulého roka však automobilový trh v únii poklesol o 3,3 %, keď sa v jednotlivých štátoch predalo dohromady 867 052 ​​vozidiel. Tento pokles možno podľa asociácie pripísať vysokej základnej výkonnosti z decembri 2022. Posledný mesiac vlaňajšieho roka bol zároveň prvým mesiacom poklesu po 16 po sebe nasledujúcich mesiacoch rastu.

Výrazný nárast zaznamenali Francúzsko a Španielsko, naopak, nemecký automobilový trh v decembri klesol o 23 %. Predaj elektromobilov sa v decembri 2023 prvýkrát od apríla 2020 znížil o 16,9 % na 160 700 kusov.

„Tento pokles možno pripísať porovnateľne silnému výkonu v decembri 2022 a výraznému poklesu v Nemecku, najväčšom trhu pre tento zdroj energie,“ priblížila ACEA. Napriek tomu celkový objem predaja za celý minulý rok presiahol 1,5 milióna kusov, čo predstavuje medziročný nárast o 37 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilov