Pokles objednávok v priemysle môže súvisieť s utlmovaním výroby ku koncu roka, analytik prezradil možné dôsledky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Zvitky oceľových plechov v lisovni karosárskych dielov vo výrobnom závode Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Teplička nad Váhom, 15. august 2023. Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Aktuálna správa o objednávkach v priemysle na Slovensku ukazuje, že po troch mesiacoch medziročného rastu začali v novembri klesať. Podľa údajov Štatistického úradu SR klesli o 7,3 % na 5,44 mld. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa nové objednávky medzimesačne znížili až o 15 %.

Treba byť opatrný

Ako skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, k novembrovému poklesu objednávok je potrebné pristupovať s určitou opatrnosťou. Je možné, že ide len o dočasný výkyv súvisiaci s utlmovaním výroby ku koncu roka, avšak viacero indícií podľa neho naznačuje, že dôvodom môže byť začiatok cyklu spomaľovania nemeckej ekonomiky.

Tento predpoklad podporuje aj štruktúra objednávok, s druhým najväčším poklesom v odvetví výroby motorových vozidiel. Určitým upozornením boli aj údaje o vývoji zahraničného obchodu, ktorého vývoj nadviazal na správy o technickej recesii Nemecka.

Spoliehanie sa na domácu spotrebu

V prípade potvrdenia takéhoto scenára hovoria odhady 365.bank o negatívnom vplyve na domácu ekonomiku, ktorá by pri dosiahnutí očakávaného dvojpercentného rastu HDP v tomto roku musela viac spoliehať na domácu spotrebu.

„Dopad na našu ekonomiku očakávame s oneskorením približne jedného štvrťroka, teda niekedy na jar by sme mali mať presnejšiu predstavu o konkrétnych dopadoch,“ uzavrel Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankŠÚ Štatistický úrad SR