Štát sa podľa Parízeka sústredí najmä na zahraničných investorov, slovenských prehliada a kladie im prekážky (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PARÍZEK: Rozhovor pre agentúru SITA
Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek. Foto: SITA/Diana Černák.
Tento článok pre vás načítala AI.

Z dlhodobého hľadiska by štát nemal stavať iba na zahraničných investíciách, dôležité je podporiť aj stredné a menšie slovenské firmy. V relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk to uviedol predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek.

Výrazná naviazanosť na automobilový priemysel

Ako zdôraznil, najväčšími exportérmi v rámci slovenskej ekonomiky aktuálne nie sú slovenské spoločnosti. „Nepovažujem za správne zo strednodobého ale aj z dlhodobého hľadiska stavať iba na tom, že u nás máme zahraničné investície,“ skonštatoval Parízek

>>> Celý rozhovor s Lukášom Parízekom

Špecifikom Slovenska je aj výrazná naviazanosť na automobilový priemysel. Práve v prípade akejkoľvek výraznejšej krízy v tomto odvetví, to pritom môže mať zásadné dopady na celú slovenskú ekonomiku.

Štát ako prekážka v podnikaní

Poukázal na množstvo úspešných slovenských firiem, ktoré však štát ako keby prehliada.

>>> Video podcast Okno do sveta

Častokrát má človek pocit, že keď príde akákoľvek spoločnosť z Nemecka alebo kdekoľvek zo zahraničia, otvárajú sa jej všetky dvere a ponúkajú sa jej všetky možnosti. Ale keď sa o nejakú formu pomoci prihlási slovenská firma, tak ju často krát nedostane,“ skonštatoval Parízek.

Relácie Okno do sveta si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Spomenul viaceré slovenské podniky, ktoré mali problémy a museli napríklad obmedzovať alebo dokonca presúvať výrobu, pričom sa snažili veľmi aktívne komunikovať s vládou, no nie vždy nachádzali na svoje požiadavky odozvu. Častokrát preto samotní podnikatelia vnímajú štát ako prekážku. V tejto oblasti by podľa šéfa exportérov výrazne pomohla lepšia komunikácia.

Rada slovenských exportérov

… je profesionálna platforma firiem a odborníkov, ktorá vznikla v roku 2020 s ambíciou podporovať slovenský zahraničný obchod a presadzovať ich záujmy súkromného sektora v celospoločenskej diskusii. V súčasnosti má vyše 100 partnerov a členov zo všetkých segmentov, ktorí exportujú produkty a služby do celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš ParízekMiroslav Wlachovský
Firmy a inštitúcie Rada slovenských exportérov