Škoda Auto vlani celosvetovo dodala menej áut, tržby jej však stúpli

150119 skoda spousti novou sluzbu predplaceny servis kopie.jpg
Automobilka dosiahla vlani vzhľadom na veľmi náročné podmienky solídne výsledky. Foto: archívne, ŠKODA AUTO

Škoda Auto dodala v minulom roku celosvetovo 731 300 automobilov. Ako informovala automobilka na výročnej tlačovej konferencii, v porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje pokles o 16,7 %.

Prevádzkový zisk dosiahol 628 mil. eur. Rok predtým to pritom bolo 1,083 mld. eur. Rentabilita tržieb sa dostala na 3 % a medziročne sa znížila o 3,1 percentuálneho bodu. Tržby spoločnosti však išli hore o 19 % na 21,026 mld. eur.

Dopad mala vojna na Ukrajine

Ako na tlačovej besede priblížil predseda predstavenstva Klaus Zellmer, automobilka dosiahla vzhľadom na veľmi náročné podmienky solídne výsledky.

Ako zdôraznil, významný dopad na jej hospodárenie mala najmä vojna na Ukrajine, problémy v dodávateľských reťazcoch a nedostatok dielov, hlavne polovodičov.

Dôležitými faktormi boli aj inflácia, ceny energií a surovín. „Napriek tomu je spoločnosť odolná, kľúčové finančné údaje to podčiarkujú,“ zhodnotil Zellmer.

Predajú aktíva?

Škoda Auto bola v rámci koncernu Volkswagen poverená riadením a správou ruského trhu. Vzhľadom na geopolitickú situáciu sa v rámci jej ďalšieho osudu stal preferovanou možnosťou predaj aktív tretej strane.

Podľa Zellmera je spoločnosť v záverečnej fáze rokovaní o tejto transakcii. „Aktuálne ale nemôžem zachádzať do podrobností,“ stručne zhodnotil predseda predstavenstva.

Nárast bol v Indii

Investície automobilky dosiahli v uplynulom roku 1,157 mld. eur a medziročne stúpli o 48 %. Výdaje na výskum a vývoj predstavovali 852 mil. eur.

Čo sa týka jednotlivých trhov, výrazný nárast evidovala automobilka v Indii, kde predala takmer 52 000 áut a medziročne vzrástla o necelých 128 %. Automobilka avizuje aj vstup na vietnamský trh. Najpredávanejším modelom vlaňajšieho roka bola opäť Octavia s počtom 141 100 predaných kusov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Klaus Zellmer
Firmy a inštitúcie Škoda Auto