Európske automobilky vyzývajú, aby sa diskusie o zákaze predaja spaľovacích áut urýchlene uzavreli

Rady, autá, pumpa Británia
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európski výrobcovia automobilov vyzývajú na urýchlené uzavretie diskusie o zákaze predaja spaľovacích áut od roku 2035. Ako upozorňuje Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA), európske, ako aj národné klimatické ciele by sa nemali spochybňovať. Kompetentným taktiež odkazuje, že transformácia európskeho automobilového priemyslu si vyžaduje istotu plánovania.

Členské štáty pod taktovkou švédskeho predsedníctva Európskej únie sa nateraz rozhodli odložiť konečné schválenie návrhu, ktorý by znemožnil kúpiť si od roku 2035 nový automobil na benzín či naftu.

Automobilky žiadajú riešiť aj emisie z existujúceho vozového parku na cestách. „Hromadná elektrifikácia je hlavnou súčasťou riešenia, ktoré všetci presadzujeme, ale nie je to všeliek,“ uviedol prezident ACEA Luca de Meo. Nepriateľom je podľa neho energia založená na fosílnych palivách, nie konkrétna technológia.

Automobilový priemysel masívne investuje do elektrifikácie, aby boli zachované pracovné miesta a únia mohla zostať konkurencieschopnou, na oplátku však žiada prístup k potrebným surovinám a najmä hustú sieť infraštruktúry nabíjania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Luca de Meo
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia