Vlčanova deklarácia o cenách základných potravín je zdrap papiera, platíme za ne stále viac a viac

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zdražovanie potravín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 6. mája 11:05

Agrorezort pri hodnotení deklarácie o cenách 13-tich základných potravín nehovorí úplnú pravdu. Podľa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) ceny vzrástli viac, ako bolo nevyhnutné. Informoval o tom predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský v tlačovej správe.

Neodôvodnené zdražovanie

„Stanovisko agrorezortu k plneniu jeho vlastnej deklarácie neodzrkadľuje realitu. Úplne opomína fakt, že ceny iných výrobkov ako tých spomenutých v deklarácii vzrástli na pultoch viac, ako bolo nevyhnutné. Ceny za niektoré potraviny spomenuté v deklarácii pritom na pultoch vzrástli len tesne pred podpisom memoranda. Či sa tak stalo zámerne alebo náhodou posúdiť nevieme,“ uviedol Lapšanský.

Ako príklad uvádza, že pultové ceny 1 kilogramu chleba v reťazcoch za posledné štyri mesiace vzrástli v rozmedzí od 33 až do 50 percent.

Predajné ceny na pultoch obchodných reťazcov, za ktoré nakupuje zákazník, rástli rýchlejšie ako odbytové ceny, za ktoré nakupovali obchodné reťazce od pekárov. Zdražovanie teda nespôsobujú len zvýšené výrobné náklady potravinárov, ktoré rastú pekárom na týždennej báze.

Deklarácia je iba politickým marketingom

„Ako zástupcovia viac ako 500 podnikov a živnostníkov a 12 000 zamestnancov, ktorí štátu odvádzajú dane a odvody, považujeme za svoje právo žiadať od politikov a úradníkov reálnu prácu a nielen politický marketing. Situácia v potravinárstve sa neustále zhoršuje. Zatiaľ čo iné štáty prichádzajú s podporou svojich výrobcov, slovenský agrorezort sa stal lídrom v počte mesačne podpísaných memoránd, ale pre spracovateľov potravín nepriniesol žiadne riešenie kritickej situácie. V čase vojny tak dochádza nielen k extrémnemu zdraženiu potravín, ale aj k znižovaniu konkurencieschopnosti slovenských výrobcov potravín oproti ich kolegom v zahraničí. Tí totiž pomoc od štátu získavajú,“ uzavrel Lapšanský.

Ministerstvo s výrokmi nesúhlasí

Podľa ministerstva pôdohospodárstva sa spotrebiteľská cena vybraných základných potravín medzimesačne zvýšila v priemere o 1,5 percenta a odbytová cena vzrástla v priemere o 5,7 percenta.

„Medziročne sa spotrebiteľská cena vybraných základných potravín zvýšila v priemere o 15,6 percenta a odbytová cena vzrástla v priemere o 20,1 percenta. Odbytové ceny sú obchodným tajomstvom, ktoré nie sme oprávnení zverejňovať,“ reagoval agrorezort.

Predajné ceny eviduje Štatistický úrad SR a agrorezort tvrdí, že tieto údaje na základe zmluvy so Štatistickým úradom SR nemôže zverejňovať tretím stranám.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRŠÚ Štatistický úrad SRSZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov