Rusom na Ukrajine dochádza čas, vojaci i munícia. Nasledujúcich 10 dní bude rozhodujúcich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, invázia, vojna
Poškodené vojenské vozidlo stojí v Charkove na Ukrajine, streda 16. marca 2022. Foto: SITA/AP

Ruskej armáde na Ukrajine dochádza čas, vojaci i munícia. Ako uvádza web Centra pre analýzu európskej politiky (CEPA), tvrdí to americký generál Ben Hodges, ktorý dodáva, že Západ musí urýchliť dodávky zbraní pre Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Najvyspelejšie rakety sú veľmi drahé a ich dostupnosť je obmedzená. Rusi si to asi začali uvedomovať, najmä preto, že sa pripravovali na operáciu trvajúcu len niekoľko dní a nepripravili si veľké zálohy,“ povedal Hodges.

Podľa informácií ukrajinskej strany bolo dosiaľ zabitých takmer 14-tisíc ruských vojakov. Hodges je však voči tomuto číslu skeptický a skôr sa prikláňa k zisteniam Spojených štátov, ktoré hovoria o piatich až šiestich tisícoch. Hodges upozorňuje, že väčšina padlých ruských vojakov pochádzala z elitných jednotiek, a tak ich bude ťažké nahradiť. Tvrdí, že Kremeľ nebude môcť pred verejnosťou dlho skrývať skutočný počet obetí.

Hodges upozornil, že 1. apríla sa začne ďalší nábor do ruskej armády a „pred nami je rozhodujúcich 10 dní“. „Sú to naozajstné preteky, ale nevidím, že mobilizácia bude dostatočná. Musíme okamžite pritlačiť na plynový pedál,“ zakončil Hodges.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ben Hodges