Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri nastanú neskôr. Čo to znamená pre vaše peniaze?

Sporenie, prasiatko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výplatná fáza druhého dôchodkového piliera sa nakoniec zmení o rok neskôr. Parlament totiž schválil pozmeňujúci návrh poslanca za hnutie Sme rodina Miloša Svrčeka, podľa ktorého sa zmeny vo výplatnej fáze v starobnom dôchodkovom sporení zrealizujú až od 1. januára 2025, a nie od 1. januára 2024, ako bolo pôvodne plánované.

Zmeny v dôchodkovom sporení

Poslanec Svrček tento posun zdôvodnil tým, že sa v parlamente nepodarilo presadiť potrebné zmeny nevyhnutné na dosiahnutie vykonateľnosti novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Tie by podľa poslanca umožnili rezortu práce a sociálnych vecí v dostatočnom časovom predstihu vydať vykonávacie predpisy k zmenám vo výplatnej fáze druhého penzijného piliera.

Suma sa rozdelí na polovice

Výplatná fáza druhého piliera sa tak zmení od roku 2025. Od dosiahnutia dôchodkového veku sa nasporená suma rozdelí na dve polovice. Jednu polovicu bude dôchodková spoločnosť vyplácať počas 10 rokov tzv. programovým výberom sporiteľovi, druhá polovica sa bude naďalej priebežne zhodnocovať vo fondoch. Počas týchto 10 rokov budú tieto sumy dediteľné.

Po 10 rokoch si sporiteľ môže zo zvyšných úspor zakúpiť doživotný dôchodok v životnej poisťovni. Po zakúpení doživotného dôchodku pozostalí po sporiteľovi strácajú výhodu dedenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš Svrček
Firmy a inštitúcie Sme rodina