Zatvorili vášmu dieťaťu školu? Žiadosť o ošetrovné nevystavuje lekár, vypĺňa ju rodič a potvrdzuje škola

Trieda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Sociálna poisťovňa pripomína rodičom, že v prípade, ak si chcú čerpať dávku ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, škôlky, či detských jaslí, nie je potrebné kvôli žiadosti o dávku navštevovať ošetrujúceho lekára. Žiadosť vypĺňa rodič a následne ju potvrdzuje uzavreté zariadenie.

Nárok na ošetrovné má zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), dobrovoľne nemocensky poistená osoba a fyzická osoba, ktorej vznikla potreba osobnej a celodennej starostlivosti po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote.

Dostupná je na pobočkách

„O krátkodobé ošetrovné požiadate žiadosťou o ošetrovné z dôvodu uzavretia školy, predškolského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb. Túto žiadosť lekár nevystavuje, je dostupná v pobočkách alebo k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke Sociálnej poisťovne,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Dodáva zároveň, že nárok na ošetrovné nevznikne, ak ošetrujúca osoba už poberá inú dávku nemocenského poistenia, teda napríklad nemocenské alebo materské.

Treba mať uhradené poistné

Rodičom, ktorí sú SZČO, a dobrovoľne poisteným odporúča Sociálna poisťovňa pred podaním žiadosti o ošetrovné skontrolovať si, či majú riadne a včas uhradené poistné na nemocenské poistenie v Zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa vyplatila v minulom roku 2023 viac ako 225 tisíc dávok krátkodobého ošetrovného. Priemerne mesačne išlo o 18 778 dávok v priemernej výške 157,57 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kontúr
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa