Vdovský a vdovecký dôchodok sa u policajtov a vojakov bude vyplácať dlhšie, pôvodne to bol jeden rok

Polícia, policajti, Policajný zbor SR
Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Žilina

U policajtov a vojakov sa predĺži obdobie vyplácania vdovského či vdoveckého dôchodku z jedného na dva roky po úmrtí manžela.

V prípade vdov a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, sa veková hranica opätovného vzniku nároku na vdovský a vdovecký dôchodok po smrti manžela, manželky znižuje z dôchodkového veku na 57 rokov.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú tento týždeň schválilo plénum Národnej rady SR.

Podľa predkladateľa, nezaradeného poslanca Martina Čepčeka, tak právna úprava zakotvuje určité zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali dve deti, a ešte výraznejšie zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali tri a viac detí.

„Podľa predchádzajúcej právnej úpravy mala vdova nárok na vyplácanie počas jedného roka po úmrtí manžela a po uplynutí tohto obdobia iba v zákonom určených prípadoch, a to vtedy, ak sa stará o nezaopatrené dieťa, je invalidná, dovŕšila vek rozhodný pre nárok na starobný dôchodok či vychovala aspoň tri nezaopatrené deti,“ uviedol Čepček v návrhu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Čepček