Úroky na termínovaných vkladoch rastú, no infláciu nepokrývajú. Aj tak ich však netreba zatracovať, vysvetľuje analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrokové sadzby na termínovaných vkladoch nepatrne stúpajú. No inflácia je podľa investičného analytika Swiss Life Select Pavla Škriniara stále vyššia než úroky.

Navyše z propagovaných úrokov sa automaticky strháva zrážková daň. „Výsledný efekt je tak strata kúpnej sily peňazí uložených v banke,“ hovorí Škriniar.

Výnosnejšie dlhopisy

Najnižšie úrokové sadzby v bankách podľa analytika pretrvali, i v čase rekordnej inflácie a po náraste úrokových sadzieb na dlhopisovom trhu, naďalej na veľmi nízkej úrovni.

Kým štátne dlhopisy sa úročia v rozmedzí 2,5 % až 3,5 % za rok, termínované vklady začínajú na 0,01 % za rok.

Vyššie úročenie termínovaných vkladov je podľa Škriniara podmienené vlastníctvom bežného účtu v banke, kúpou investičného produktu alebo ide o obmedzené a neopakujúce sa trvanie úročenia.

„V každom prípade, aj bonusové úročenie je výrazne pod minulou i očakávanou mierou inflácie,“ upozorňuje analytik.

Železná rezerva

V minulosti vklady podľa neho dokázali konkurovať inflácii, ale išlo skôr o výnimky, než pravidlo. Už aj preto, že z úrokov sa automaticky strháva zrážková daň.

Jednou zo svetlých výnimiek je obdobie deflácie, kedy aj peniaze na bežnom účte napriek nulovému úroku zvýšili svoju kúpnu silu.

Bankové vklady však netreba podľa Škriniara zatracovať. Sú dôležité pre železnú rezervu, teda finančný vankúš na nepríjemné situácie v živote.

„Na výšku úspor na termínovanom účte sa dá 100-percentne spoľahnúť a preto ak nastane situácia, ktorá vyžaduje peniaze, dajú sa rýchlo použiť. Sankcia za nedodržanie viazanosti vo výške úrokov aj pre výšku úrokovej sadzby nezabolí,“ konštatuje Škriniar.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Škriniar
Firmy a inštitúcie Swiss Life Select