Slováci môžu od začiatku roka požiadať o novú štátnu pomoc. Aké sú podmienky na jej schválenie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nájomné byty, dotácie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vo februári dostali príspevky na zvýšenú splátku úveru na bývanie tisícky Slovákov. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatili počas druhého mesiaca tohto roka celkovo 3 658 príspevkov na základe schválených žiadostí z januára 2024.

O novú štátnu pomoc môžu Slováci požiadať od začiatku tohto roka.

Aká je maximálna výška príspevku?

V januári 2024 evidovali úrady práce dokopy 9 190 žiadostí na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Počas februára vyplatili príspevky v celkovom objeme 273 367,50 eur, priemerná výška vyplatenej štátnej pomoci bola vo výške približne 75 eur,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marianna Šebová.

Príspevok na úver predstavuje 75 percent z kladného rozdielu medzi uhradenou mesačnou splátkou za príslušný mesiac a referenčnou splátkou, čo je priemerná mesačná splátka za rok 2022. Maximálna výška príspevku je 150 eur mesačne.

Podmienky na schválenie žiadosti

Úrady práce upozorňujú prípadných záujemcov na to, že na schválenie žiadosti musia byť splnené všetky podmienky.

Žiadatelia musia mať trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, musia mať zmluvu o úvere na bývanie uzatvorenú pred januárom 2024 a výška ich mesačnej splátky sa zvýšila z dôvodu zvýšenia úrokovej sadzby v porovnaní s referenčnou splátkou.

Financovaná nehnuteľnosť sa zároveň nesmie prenajímať. Taktiež mesačné splátky musia byť vyplatené banke načas a priemerný mesačný príjem žiadateľa za rok 2022 nebol vyšší ako 2 086,40 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marianna Šebová
Firmy a inštitúcie ÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny