Štátna pokladnica je podľa Klimeka naplnená do prasknutia, Pellegrini pri odchode vraj nechal peniaze iba na dva týždne

Marcel Klimek
Štátny tajomník Ministerstva financií SR Marcel Klimek. Foto: SITA/Martin Medňanský

Súčasná vláda odovzdáva verejné financie v lepšom stave, ako ich v roku 2020 prevzala. Na piatkovom brífingu to uviedol štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.

V histórií Slovenska sa to nestalo

V štátnej pokladnici sa podľa neho nachádza 8,5 miliardy eur, čo sa nikdy v histórii Slovenska nestalo. Fungovanie štátu je tak podľa neho riadne zabezpečené.

„Štátna pokladnica je naplnená do prasknutia,“ povedal. Bývalá vláda Petra Pellegriniho pritom v marci 2020 podľa Klimeka odovzdala štátnu pokladnicu len s jednou miliardou eur, čím zabezpečila chod štátu na dva týždne.

Vláda podľa štátneho tajomníka rezortu financií za tri roky poskytla občanom pomoc v súvislosti s ochorením COVID-19 a energetickou krízou v sume 17,9 miliardy eur, čo predstavuje 3 300 eur na jedného občana.

Najvýznamnejšie výsledky

Pri hodnotení troch rokov súčasnej vlády Klimek vymenoval desať najvýznamnejších výsledkov rezortu financií.

Vo vzťahu k občanom išlo o poskytnutie kovidovej a energetickej pomoci, podpísanie memoranda so Slovenskými elektrárňami, financovanie rezortov zdravotníctva a sociálnych vecí, silnú prorodinnú politiku a historický rast miezd v štátnej a verejnej správe.

Pozitívom pre verejné financie podľa Klimeka bolo zabezpečenie „áčkového“ ratingu pre Slovensko, či presun bankového odvodu do štátneho rozpočtu.

Lepšie ako priemer

„Prvýkrát v dejinách sa bude končiť volebné obdobie s tým, že Slovensko hospodárilo lepšie ako priemer Európskej únie,“ upozornil štátny tajomník.

Takáto situácia sa podľa neho ešte v období nášho členstva v únii nestala. Vlani tiež Slovensko splnilo Maastrichtské kritériá, keď malo deficit verejných financií nižší ako 3 percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a verejný dlh Slovenska bol pod 60 percentami HDP.

Rezort financií tiež zlepšil výber daní, keď sa takmer o štvrtinu znížila daňová medzera. Na kovidovú pomoc smerovalo 9,7 miliardy eur a na pomoc so zvýšenými cenami energií ďalších 8,2 miliardy eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel KlimekPeter Pellegrini