Záujem o spotrebiteľské úvery na Slovensku stúpol, prírastok je najvyšší od roku 2017

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Úbytok spotrebiteľských úverov sa na jeseň 2022 po viac ako troch rokoch skončil. Ako ďalej vyplýva z májovej správy o finančnej stabilite Národnej banky Slovenska (NBS), obnovený rast sa postupne zrýchlil na 3 % medziročne k marcu tohto roka.

Medzimesačný prírastok bol v marci dokonca podľa NBS najvyšší od roku 2017. Aj nebankové spotrebné financovanie s podielom 13 % na trhu ukončilo trojročný pokles a v prvom štvrťroku zaznamenalo stagnáciu.

Rast úrokových sadzieb

Úrokové sadzby na spotrebiteľských úveroch začali rásť v porovnaní s hypotékami neskôr a ich rast je miernejší. Zreteľný nárast nastal až v treťom štvrťroku 2022 a do marca 2023 narástli v priemere na 9,2 %.

Je to o 1,5 percentuálneho bodu viac ako na prelome rokov 2021 a 2022. V porovnaní s úvermi na bývanie rastú úrokové sadzby na spotrebiteľské úvery približne polovičným tempom.

Nižší odlev úverov z portfólia

Pod zrýchlenie tempa rastu portfólia spotrebiteľských úverov sa podľa centrálnej banky podpísal skôr nižší odlev úverov z portfólia než intenzívnejšie poskytovanie nových úverov.

Spotreba aj ceny v ekonomike podľa národnej banky rástli, čím vytvárali viac priestoru aj pre spotrebné financovanie. Navyše v kontraste k hypotékam úrokové sadzby na spotrebiteľské úvery začali rásť neskôr.

Dopyt po spotrebiteľských úveroch zostal v prvom štvrťroku 2023 stabilný a čerpanie nových spotrebiteľských úverov bolo porovnateľné s rokmi 2018 a 2019 pred pandémiou.

Zmenou však bolo podľa Národnej banky Slovenska spomalenie ich predčasného splácania. To býva bežne spojené s konsolidáciou spotrebiteľských úverov do hypoték. Keďže však úrokové sadzby na hypotéky výrazne vzrástli, takáto konsolidácia je menej atraktívna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska