Slovensko už malo oveľa vyššie úrokové sadzby. Existuje aj väčšie riziko pre domácnosti ako je ich rast

Peniaze, úroky, graf
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 29. mája 11:36

Keď Slovensko pred niekoľkými rokmi malo obdobie rekordne nízkych sadzieb, Národná banka Slovenska (NBS) vedela, že tento stav tu nebude donekonečna.

A to sa podľa výkonného riaditeľa úseku dohľadu a finančnej stability v národnej banke Vladimíra Dvořáčka aj potvrdilo, pretože situácia nebola udržateľná. „To, čo je teraz, pokladáme skôr za návrat k normálu,“ povedal Dvořáček.

Zadlženosť domácností prudko rástla

Slovensko dokonca už v minulosti malo aj oveľa vyššie sadzby. Pre finančnú stabilitu vyššie sadzby podľa Dvořáčka prinášajú aj pozitívne vplyvy, pretože zadlženosť domácností v minulosti prudko rástla.

Tento trend sa už zastavil, dopyt po úveroch poklesol. To sa odrazilo aj na poklese cien nehnuteľností. Väčším rizikom než rast úrokov je pre domácnosti podľa Dvořáčka inflácia, najmä ak by stúpla aj nezamestnanosť.

Rizikovosť nových úverov stúpla

Ako ďalej povedal riaditeľ odboru finančnej stability NBS Marek Ličák, rizikovosť nových úverov stúpla. Podmienky poskytovania časti úverov sú viac na hrane, ako splátka k príjmom, či splatnosť úverov.

Napriek tomu, že sa všeobecne očakáva ďalší rast úrokových sadzieb, dominuje ročná fixácia, čo je tiež podľa centrálnej banky rizikové. No neplánujú podľa Ličáka žiadne sprísňovanie v tejto oblasti. Príspevok rizikovosti nie je zatiaľ zásadný.

Pokiaľ ide o banky, finančná situácia je podľa Dvořáčka dobrá. Rast sadzieb má na banky pozitívny vplyv, rastú im príjmy z úrokov. Ak ide o kapitál, držia podľa Dvořáčka veľmi slušnú úroveň kapitálu.

Krátkodobé likvidné aktíva sú na dobrej úrovni. Náklady na poistné plnenia sa poisťovniam zvýšili pre rast úrokov, no zisk zatiaľ neutrpel. Poistné pokračovalo v rastovom trende. Kolektívne investovanie a správa dôchodkových fondov zaznamenali negatívnu výkonnosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek LičákVladimír Dvořáček
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska