Slovensko vstúpilo na švajčiarsky trh, požičalo si stovky miliónov vo frankoch

Švajčiarsky frank je dlhodobo považovaný za jednu z najstabilnejších svetových mien.
Švajčiarsky frank
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Slovenskí podnikatelia a experti upozorňujú na dôsledky tabakovej reformy EÚ
Zdroj: SITA

Slovensko pokračuje v diverzifikácii financovania štátneho dlhu, vstúpilo na švajčiarsky kapitálový trh s novou emisiou dlhopisov v hodnote 700 miliónov švajčiarskych frankov. Emisiu zabezpečila Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) v mene Ministerstva financií SR, pričom investori mali možnosť nakúpiť trojročné, šesťročné aj desaťročné dlhopisy s pevne stanoveným výnosom.

Najväčšiu časť emisie tvorili trojročné dlhopisy v objeme 355 miliónov frankov s výnosom 0,685 percenta ročne. Šesťročná tranža dosiahla objem 185 miliónov frankov pri výnose 1,0525 percenta a desaťročná časť emisie v objeme 160 miliónov frankov ponúkla investorom výnos 1,405 percenta ročne. Všetky tri tranže boli emitované za emisný kurz 100 percent.

Vstup Slovenska na švajčiarsky trh prichádza v období, keď si štáty eurozóny hľadajú čo najvýhodnejšie podmienky financovania a zároveň sa snažia osloviť širší okruh investorov mimo tradičných eurových emisií. Švajčiarsky frank je dlhodobo považovaný za jednu z najstabilnejších svetových mien, čo z tamojšieho trhu robí atraktívne prostredie pre konzervatívnych investorov aj emitentov so stabilným ratingom.

Emisia bola určená výhradne pre švajčiarsky trh a obchodovať sa bude na burze SIX Swiss Exchange v Zürichu. Vedúcimi manažérmi transakcie boli Deutsche Bank a UBS. Vysporiadanie emisie je naplánované na 28. mája 2026.

Firmy a inštitúcie: ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidityMF Ministerstvo financií SR

Ďalšie k téme