Slovensko pokračuje v diverzifikácii financovania štátneho dlhu, vstúpilo na švajčiarsky kapitálový trh s novou emisiou dlhopisov v hodnote 700 miliónov švajčiarskych frankov. Emisiu zabezpečila Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) v mene Ministerstva financií SR, pričom investori mali možnosť nakúpiť trojročné, šesťročné aj desaťročné dlhopisy s pevne stanoveným výnosom.
Najväčšiu časť emisie tvorili trojročné dlhopisy v objeme 355 miliónov frankov s výnosom 0,685 percenta ročne. Šesťročná tranža dosiahla objem 185 miliónov frankov pri výnose 1,0525 percenta a desaťročná časť emisie v objeme 160 miliónov frankov ponúkla investorom výnos 1,405 percenta ročne. Všetky tri tranže boli emitované za emisný kurz 100 percent.

Štát využil silný dopyt, dopredané dlhopisy priniesli stovky miliónov eur do rozpočtu
Vstup Slovenska na švajčiarsky trh prichádza v období, keď si štáty eurozóny hľadajú čo najvýhodnejšie podmienky financovania a zároveň sa snažia osloviť širší okruh investorov mimo tradičných eurových emisií. Švajčiarsky frank je dlhodobo považovaný za jednu z najstabilnejších svetových mien, čo z tamojšieho trhu robí atraktívne prostredie pre konzervatívnych investorov aj emitentov so stabilným ratingom.
Emisia bola určená výhradne pre švajčiarsky trh a obchodovať sa bude na burze SIX Swiss Exchange v Zürichu. Vedúcimi manažérmi transakcie boli Deutsche Bank a UBS. Vysporiadanie emisie je naplánované na 28. mája 2026.






