Slovensko patrí k najhoršej štvrtine krajín v EÚ, s verejnými financiami môže mať podľa Horvátha veľký problém

PREZIDENT: Vymenovanie novej vlády odborníkov
Sprava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a novovymenovaný minister financií SR Michal Horváth počas vymenovania novej vlády odborníkov prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 15. máj 2023. Foto: SITA/ Diana Černáková

Ak nezasiahneme, v budúcnosti môže mať Slovensko so stavom verejných financií veľký problém. Na sociálnej sieti to uviedol minister financií Michal Horváth.

Upozorňuje na to, že podľa poslednej správy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sa verejné financie v minulom roku z pohľadu dlhodobej udržateľnosti dostali do pásma vysokého rizika. Aj v európskom porovnaní podľa šéfa rezortu financií zaostávame.

Najhoršia štvrtina krajín v EÚ

Slovensko podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť po zohľadnení dôchodkovej reformy patrí k tej najhoršej štvrtine krajín v rámci EÚ z pohľadu dlhodobej udržateľnosti a potvrdila to aj Európska komisia,“ uviedol Horváth. Rozpočtová rada podľa neho rovnako upozorňuje, že miera zadlženosti by bez dodatočných opatrení začala stúpať.

Za aktuálny stav verejných financií minister financií neviní žiadnu konkrétnu politickú garnitúru. „Je to výsledok dlhodobého zanedbávania tejto oblasti aj viacerých kríz, ktorým sme ako krajina čelili,“ tvrdí Horváth.

Zodpovedná debata o stave financií

Slovensko podľa neho viac ako kedykoľvek pred tým potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií a možnostiach, ako ho zlepšiť.

Ratingová agentúra Standard & Poor’s v piatok ponechala rating Slovenska na úrovni A+, pričom zmenila výhľad z negatívneho na stabilný.

Ako ministra financií ma zlepšenie hodnotenia Slovenska agentúrou S&P veľmi teší. Pravdou však je aj to, že výhľad ratingu sa zlepšil napriek stavu verejných financií,“ tvrdí minister financií. Riziká v tejto oblasti boli podľa neho argumentom proti zlepšeniu, prevážil však priaznivejší ako očakávaný ekonomický vývoj.

Agentúra zároveň predpokladá, že po voľbách začnú politici verejné financie razantne ozdravovať, v opačnom prípade Slovensku rating zhorší,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Horváth
Firmy a inštitúcie Rada pre rozpočtovú zodpovednosťStandard & Poor's