Slováci môžu požiadať o štátnu pomoc na kompenzáciu zvýšených splátok hypoték, príspevok však nedostane každý

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hypotéka, peniaze
Tento článok pre vás načítala AI.

Od januára môžu Slováci, ktorí čerpali hypotéku v predchádzajúcich rokoch, žiadať o štátnu pomoc na kompenzáciu zvýšených splátok v dôsledku rastu úrokových sadzieb. Príspevok však nemusí dostať každý.

Nárast splátok po refixácii

Jedným z dôvodov na zamietnutie štátneho príspevku je aj to, ak žiadateľ meškal s úhradou splátok viac ako jeden celý kalendárny mesiac. Upozorňuje na to Asociácia slovenských inkasných spoločností. Podlžnosti sa evidujú v úverovom registri a môžu mať vplyv na udelenie štátnej pomoci.

Dlhy, prípadne exekúcie, však môžu žiadateľom narobiť problémy aj v prípade, ak chcú refinancovať hypotéku v inej banke. Odborníci z asociácie preto radia dodržiavať platobnú disciplínu a tiež sa priebežne pripravovať na nárast splátok po refixácii pre prípad, že štátna pomoc sa nebude na dlžníka vzťahovať.

Privyknutie na novú výšku splátky

„Odporúčame privykať si na novú výšku splátky ešte počas zostávajúceho času do konca fixácie,“ povedal prezident asociácie Martin Musil. Jedným zo spôsobov je podľa neho aj umelé zvyšovanie si výdavkov, ideálne vo výške predpokladaného nárastu splátky.

„Ak si bude dotyčný odkladať určitý obnos peňazí, na ktoré nesiahne, nielen že si vytvorí finančnú rezervu, ale dokáže si tým otestovať, či zo svojho príjmu vyššie splátky utiahne. Omeškanie v splátke môže v budúcnosti totiž spôsobiť problémy minimálne vo forme upomienky od banky, za ktorú treba takisto uhradiť poplatok,“ upozorňuje Musil.

Neplnenie finančných záväzkov

Ak niekto vie, že nebude z rôznych dôvodov schopný plniť svoje finančné záväzky, mal by to opäť riešiť s predstihom. Asociácia radí urobiť si revíziu príjmov a výdavkov a čo najskôr začať komunikovať s veriteľmi a hľadať riešenia.

Medzi nimi môže byť napríklad dočasné zníženie splátky po dohovore s veriteľom, resp. s bankou, dohoda na odklade splátok alebo predĺžení lehoty splácania. V prípade splácania viacerých úverov môže byť jednou z ciest aj ich konsolidácia refinancovaním.

„Ak však dlžníci nekomunikujú s veriteľmi, neuhrádzajú záväzky, nabaľujú svoje dlhy, prípadne už čelia exekúcii, môžu mať v budúcnosti problém tak so získaním úveru a refinancovaním, ako aj v pracovnej či podnikateľskej činnosti,“ uzatvára Musil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Musil
Firmy a inštitúcie Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS)