Prípadná kríza v Taliansku by z pohľadu bankového sektora zasiahla najmä francúzske banky BNP Paribas a Credit Agricole, ktoré v krajine čelia s veľkým odstupom najväčším úverovým rizikám, tvrdí člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Ewald Nowotny.
Guvernér rakúskej centrálnej banky Ewald Nowotny vyjadril obavy z politickej situácie v Taliansku po nástupe novej populistickej vlády. „Skutočná kríza“ by však nemala nastať, uviedol Nowotny, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. Za hlavný problém označil výkon talianskej ekonomiky, ktorá vykazuje v rámci krajín eurozóny najslabší rast.
Úverovým rizikám by čelili hlavne francúzske skupiny
Prípadná kríza v Taliansku by z pohľadu bankového sektora zasiahla najmä Francúzsko, uviedol ďalej Nowotny pre utorňajšie vydanie denníka Kleine Zeitung. Banky, ktoré čelia v krajine s veľkým odstupom najväčším úverovým rizikám, sú totiž francúzske skupiny BNP Paribas a Credit Agricole.
Na vytvorení vlády sa v Taliansku dohodli populistické Hnutie piatich hviezd a protiimigrantská strana Liga, donedávna známa ako Liga Severu. Parlament vyslovil novému vládnemu kabinetu dôveru minulý týždeň.
Finančné trhy so znepokojením reagujú na volebné programy strán vládnej koalície, ktoré počítajú s radikálnym znižovaním daní, prudkým rastom verejných výdavkov a nákladnými sociálnymi opatreniami vrátane zníženia dôchodkového veku alebo garantovaného základného príjmu.