Predseda SNS Andrej Danko oznámil, kedy penzisti v budúcom roku dostanú rodičovský dôchodok

DANKO: Rozhovor pre agentúru SITA
Andrej Danko, predseda Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Dôchodcovia dostanú v budúcom roku rodičovský dôchodok v ročnej sume v septembri. V relácii Na telo televízie Markíza to uviedol predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Systémové opatrenie pri vyplácaní

„Ďalšie detaily oznámi premiér Robert Fico,“ povedal. SNS navrhne systémové opatrenie pri vyplácaní rodičovského dôchodku tak, aby bol vyplatený jednorazovo a nezaťažoval účtovný systém Sociálnej poisťovne.

„Zachovanie rodičovského dôchodku je pre Slovenskú národnú stranu obrovský politický úspech v tejto koalícii,“ uviedla koaličná strana. SNS súčasne vyhlasuje, že aj avizovaný trinásty dôchodok podporí v celom rozsahu.

Návrh zrušiť súčasnú podobu

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) navrhoval zrušiť súčasnú podobu rodičovského dôchodku. Kým v súčasnosti môžu pracujúce deti svojim rodičom na penzii prispieť časťou sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu živnostníka, po novom by mohli svojim rodičom odviesť dve percentá zo zaplatenej dane z príjmov.

Minister práce chcel týmto spôsobom získať 315 miliónov eur, ktoré chcel použiť na zvýšenie trinástych dôchodkov. Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok.

Odvod 1,5 percenta

Dieťa pracujúce na Slovensku môže od začiatku tohto roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku.

Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoErik TomášRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSNS Slovenská národná stranaSociálna poisťovňaTV Markíza