Sociálna poisťovňa začína od piatka vyplácať dodatočný príspevok, niektorým penzistom príde v osobitnom režime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodcovia
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválil parlament k pôvodnému trinástemu dôchodku, začne Sociálna poisťovňa vyplácať už od piatka 1. decembra. Takmer 1,5 milióna poberateľov všetkých dôchodkových dávok ho dostane vo svojom štandardnom výplatnom termíne.

Sociálna poisťovňa nastavila výplatu tak, aby všetkým penzistom tento príspevok doručila najneskôr do 20. decembra tohto roka.

Poberatelia s výplatným termínom 22. a 24. deň v mesiaci ho tak dostanú skôr. O mimoriadny príspevok netreba žiadať, Sociálna poisťovňa zabezpečuje jeho výplatu automaticky. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Bankový účet alebo pošta

Dodatočný príspevok poisťovňa vyplatí dôchodcom, ktorí majú nárok na výplatu dôchodku v decembri tohto roka – a to automaticky, bez podania žiadosti. Týka sa to približne 1,46 milióna poberateľov.

Sociálna poisťovňa vyplatí mimoriadny príspevok spolu s dôchodkom vo výplatných termínoch v decembri tohto roka, čiže od 2. do 24. dňa v mesiaci. Sumu 300 eur dostanú penzisti vo výplatnom termíne buď na bankový účet alebo si ho prevezmú spolu s decembrovým dôchodkom na pošte, ak si zvolili výplatu dôchodku v hotovosti.

V osobitnom režime poisťovňa vyplatí mimoriadny príspevok tým poberateľom, ktorí majú výplatný termín 22. alebo 24. deň v mesiaci. Týmto dôchodcom zašle Sociálna poisťovňa 300 eur na účet alebo poštovým poukazom na výplatu tak, aby ho mali k dispozícii najneskôr v stredu 20. decembra.

Výplata dôchodkov do cudziny

Rovnako najneskôr 20. decembra dostanú 300 eur aj dôchodcovia, ktorým Sociálna poisťovňa priznala dôchodok v uplynulom období, teda v decembri tohto roka, a ešte nemajú zabezpečenú pravidelnú mesačnú výplatu dôchodku.

Poberateľom, ktorým Sociálna poisťovňa poukazuje dôchodok do cudziny, ktorá je štátom Európskeho hospodárskeho priestoru alebo Švajčiarskou konfederáciou, mimoriadny príspevok Sociálna poisťovňa vyplatí v decembri osobitne, teda nie naraz s dôchodkom za december. Aj v tomto prípade doručí Sociálna poisťovňa mimoriadny príspevok najneskôr 20. decembra tohto roka.

Nárok na túto dávku budú mať poberatelia akéhokoľvek druhu dôchodku. Pôjde o poberateľov starobných, predčasných starobných, invalidných, sociálnych a pozostalostných dôchodkov. Vyplatenie tejto dávky si vyžiada 440 miliónov eur.

Maximálna suma trinástej penzie v tomto roku dosahuje 300 eur, dostávajú ju poberatelia dôchodku vo výške 268,88 eura a nižšie. Poberateľom dôchodku v rozpätí od 268,89 eura do 963,32 eura sa suma trinásteho dôchodku znižuje až do minimálnej sumy 50,01 eura. Najnižší trinásty dôchodok vo výške 50 eur dostávajú v novembri tohto roka poberatelia, ktorí poberajú dôchodok v sume 963,33 eura a vyššie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa