Zachovanie rodičovského dôchodku je pre Danka obrovským politickým úspechom, pri jeho vyplácaní však SNS navrhne systémové riešenie

SNS: Nominovala ministra životného prostredia
Zvolení poslanci parlamentu za stranu Slovenská národná strana (SNS), v popredí zľava: Rudolf Huliak, predseda SNS Andrej Danko a novozvolený minister životného prostredia SR Tomáš Taraba počas tlačovej besedy Slovenskej národnej strany (SNS) v centrále strany na tému: Problematika vzniku vlády. Bratislava, 24. október 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská národná strana (SNS) potvrdzuje, že rodičovský dôchodok sa v súlade s vyjadrením premiéra Roberta Fica (Smer-SD) nebude meniť. Národniari verejne ďakujú svojim koaličným partnerom, že pochopili, že aj dobré veci, ktoré zaviedla súčasná opozícia, je potrebné zachovať. SNS je pripravená meniť všetky antisociálne opatrenia predchádzajúcej vlády.

Vzťah medzi rodičmi a deťmi

„Rodičovský dôchodok je však opatrenie, ktoré vytvára vzťah medzi rodičmi a deťmi. Bolo by veľkou politickou chybou, ak by sa rodičovský dôchodok zrušil. SNS verejne ďakuje svojim koaličným partnerom zo strán Hlas – SD a Smer – SD, že pochopili dôležitosť zachovania tohto inštitútu,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Národniari podľa neho považujú rodičovský dôchodok za nevyhnutnú súčasť sociálneho systému na Slovensku. SNS navrhne systémové opatrenie pri vyplácaní rodičovského dôchodku tak, aby bol vyplatený jednorazovo a nezaťažoval účtovný systém Sociálnej poisťovne.

„Zachovanie rodičovského dôchodku je pre Slovenskú národnú stranu obrovský politický úspech v tejto koalícii,“ uviedla koaličná strana. SNS súčasne vyhlasuje, že aj avizovaný trinásty dôchodok podporí v celom rozsahu.

Peniaze na zvýšenie trinástych dôchodkov

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) navrhoval zrušiť súčasnú podobu rodičovského dôchodku. Kým v súčasnosti môžu pracujúce deti svojim rodičom na penzii prispieť časťou sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu živnostníka, po novom by mohli svojim rodičom odviesť dve percentá zo zaplatenej dane z príjmov.

Minister práce chcel týmto spôsobom získať 315 miliónov eur, ktoré chcel použiť na zvýšenie trinástych dôchodkov. Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zaviedol rodičovský dôchodok.

Dieťa pracujúce na Slovensku môže od začiatku tohto roka odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov.

Dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov

Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča.

Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoErik TomášRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaSmer - SSDSNS Slovenská národná strana