Nové pravidlá platia od júla, avšak sprísnenie podmienok nemá byť nárazové, mení sa postupne každý štvrťrok.
Od októbra sa opäť sprísnia podmienky v oblasti poskytovania úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Nové prísnejšie podmienky Národnej banky Slovenska (NBS) vstúpili do platnosti v júli. Ich cieľom je obmedziť nadmerné zadlžovanie obyvateľstva. Rast úverov bol v posledných rokoch podľa centrálnej banky najrýchlejší v rámci EÚ, pričom ešte v roku 2009 bola zadlženosť slovenských domácností druhá najnižšia v strednej a východnej Európe.
Nové pravidlá
Nová legislatíva centrálnej banky priniesla zrušenie poskytovania úverov na bývanie nad 90 % hodnoty zabezpečenia a zníženie limitu na poskytovanie úverov nad 80 % hodnoty zabezpečenia. Zároveň stanovila limit na podiel celkovej zadlženosti klienta k príjmu vo výške 8-násobku jeho čistého ročného príjmu. Sprísnenie podmienok nebolo podľa vyjadrení hovorkyne Tatra banky Zuzany Žiaranovej nárazové, počet výnimiek však postupne klesá každý kvartál o 5 %.
Výnimky na financovanie od 80-90 % hodnoty zabezpečenia
• od 1. 7. 2018 maximálne 35 % novej produkcie
• od 1. 10. 2018 maximálne 30 % novej produkcie
• od 1. 1. 2019 maximálne 25 % novej produkcie
• od 1. 7. 2019 maximálne 20 % novej produkcie
Výnimky na financovanie nad 8-násobok čistého ročného príjmu
• od 1. 7. 2018 maximálne 20 % novej produkcie
• od 1. 10. 2018 maximálne 15 % novej produkcie
• od 1. 1. 2019 maximálne 10 % novej produkcie
• od 1. 7. 2019 maximálne 10 % novej produkcie = 5 % + 5 % pre mladých (do 35 rokov, príjem za rok do 1,3 násobku priemernej mzdy, DTI max. 9)
Ceny nehnuteľností
Tatra banka sa pozrela na priemerné ceny nehnuteľností. Už v súčasnosti je potrebné mať podľa Žiaranovej pri kúpe dvojizbového bytu v Petržalke nasporených zhruba 13 tis. eur, v Nitre 8 800 eur a v Žiline 8 500 eur. “Aj to len v prípade, ak sa klient kvalifikuje na výnimku na financovanie od 80 do 90 % hodnoty zabezpečenia. Inak je potrebné mať nasporenú dvojnásobnú sumu,” konštatuje Žiaranová.
Ak má klient záujem využiť na dofinancovanie zvýhodnený bezúčelový úver, v súčasnosti je podľa Žiaranovej až dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že bude môcť získať výnimku, oproti začiatku budúceho roka. Ak totiž klient nezíska výnimku na financovanie nad 8-násobok čistého ročného príjmu, tak bude musieť uhradiť celý rozdiel medzi kúpnou cenou a maximálnou výškou hypotéky z vlastných úspor. Ak bude mať obyvateľ Bratislavského kraja s priemernou mzdou záujem o dvojizbový byt v Petržalke, mal by mať podľa Tatra banky na sporiacom účte odložených takmer 40 tis. eur.
Životné minimum
Opatrenie Národnej banky Slovenska zároveň nariaďuje, aby klientom zostala z čistého mesačného príjmu po odpočítaní splátok úverov a iných záväzkov ešte suma vo výške životného minima a 20 % rozdielu medzi mesačným príjmom a životným minimom.