Matovič chcel obmedziť platby v hotovosti, ale „doba kešu“ de facto zostáva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Exminister financií a líder hnutia Slovensko Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Ministerstvo financií mrzí, že poslanci neschválili novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Ide pritom podľa rezortu o dôležitý nástroj na boj proti daňovým podvodom.

Obmedzenie platieb

„Poslanci totiž odmietli, aby sa opätovne mohla zaviesť prísnejšia kontrola pri používaní hotovosti, ktorá počas predchádzajúcich rokov výrazne pomohla v boji proti daňovým podvodom a praniu špinavých peňazí,“ uvádza rezort financií.

Obmedzenie platieb v hotovosti maximálne do výšky 5-tisíc eur, resp. do výšky 15-tisíc eur pri platbách medzi spotrebiteľmi, totiž podľa ministerstva financií zabezpečovalo, že akékoľvek finančné prevody sa zaznamenali v bankových systémoch a tak boli v prípade podozrení z nekalých praktík ľahšie vystopovateľné zo strany kontrolných orgánov.

Výnimka počas pandémie

Počas pandémie dostalo toto pravidlo výnimku, no v súčasnosti už Ministerstvo financií SR nevidí dôvod, aby sa naďalej uplatňovala.

„Postoj niektorých poslancov nás mrzí o to viac, že boj proti daňovým únikom je jedna z našich hlavných priorít,“ informuje rezort financií. Aktuálne rozhodnutie tak podľa ministerstva de facto ponecháva „dobu kešu“, čo podľa nich nie je správne.

Vláda tento návrh ministerstva financií odsúhlasila v decembri minulého roku, keď bol na čele rezortu Igor Matovič (OĽaNO).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR