Ficova vláda chce od januára zaviesť nový príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, nárok však nebudú mať všetci dlžníci

Peniaze, úver, hypotéka, bývanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda Roberta Fica od začiatku budúceho roka zavedie príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie. Vyplýva to z návrhu zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmto návrhom zaoberal v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Finančné zaťaženie domácností sa zvyšuje

V súvislosti s nárastom úrokových sadzieb pri úveroch na bývanie sa podľa ministerstva práce zvyšuje finančné zaťaženie najmä nízkopríjmových domácností, čo môže vážne ohroziť platobnú schopnosť obyvateľov splácať úvery na bývanie.

Vláda chce preto zaviesť novú štátnu sociálnu dávku, ktorou bude štát občanom finančne prispievať na zvýšenú úhradu splátky úveru vzhľadom na refixáciu úveru na bývanie.

Príspevok vo výške 150 eur

Výška príspevku má dosiahnuť 75 % zo zvýšenia splátky úveru na bývanie, najviac 150 eur mesačne. S prihliadnutím na možnosti štátneho rozpočtu a sociálno-ekonomickú situáciu v krajine sa navrhuje možnosť ustanoviť v zákone o štátnom rozpočte odlišnú výšku príspevku na príslušný rozpočtový rok.

Maximálna hranica výšky priemerného príjmu oprávnenej osoby a spoludlžníka s nárokom na príspevok bude najviac 1,6-násobkom priemernej mzdy na Slovensku za kalendárny rok, za ktorý sa posudzuje príjem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR