Do akých akcií investovať v čase krízy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SITA Financie
Foto: SITA Financie.

Od začiatku roku sa tu v podstate rozprávame len o vysokej inflácii, úrokových sadzbách, a že nám klope na dvere ekonomická kríza. Jednoducho povedané, máme zrejme pred sebou asi nie úplne ľahké obdobie.

Nízke a vysoké úrokové sadzby

A aký majú úrokové sadzby a inflácia vplyv na ceny akcií? Keď sú úrokové sadzby nízke, tak akcie rastú pretože za nízke úroky si ľudia môžu požičiavať lacné peniaze. Oni si aj požičiavajú a tieto peniaze potom samozrejme míňajú. A keď ľudia míňajú, tak firmy zarábajú. A keď firmy zarábajú a darí sa im, tak samozrejme rastú aj ceny ich akcií.

Lenže keď sú úroky vysoké, tak dopyt po úveroch už taký veľký nie je. Práve naopak, ľudia šetria alebo majú problémy so splácaním starých úverov a v ekonomike je teda menej peňazí. Keď sa firmám nedarí dvíhať svoje tržby, ukáže sa to aj na cenách ich akcií.

To, že sa menia obdobia nízkych a vysokých sadzieb je v ekonomike normálne a investori s tým jednoducho musia počítať. To aké udalosti sa vo svete udejú a ako na to zareagujú centrálne banky a jednotlivé vlády štátov ovplyvniť nemôžeme. To čo však ovplyvniť môžeme, je to do akých akcií investujeme.

Pricing power

A akcie akých firiem by sme teda v čase krízy mali nakupovať? Odpoveď na túto otázku budeme hľadať u toho najpovolanejšieho a tým je žijúca legenda medzi investormi Warren Buffett pretože ako sám povedal: “zlé správy pre ekonomiku sú najlepším priateľom investora.

Podľa Buffeta by mali biznisy, ktoré nám majú zarobiť peniaze v čase krízy, spĺňať dve základné kritéria. Prvé je, že firma by mala mať silnú pricing power, teda schopnosť dvíhať svoje ceny bez toho, aby strácali svojich klientov.

Takéto firmy sú napr. tie, ktoré predávajú nejaký luxusný tovar, ako napríklad koncern LVMH, pod ktorý patrí napríklad luxusné oblečenie Louis Vuitton alebo Hennesy či Moët. Čaro takýchto exkluzívnych tovaroch tkvie v tom, že značka hovorí, že to jednoducho nie je pre každého.

Čím drahšie sú produkty tejto firmy, o to exkluzívnejšie sú a dvíhanie cien môže firme ešte viac pomôcť. Tieto veci kupujú veľmi bohatí ľudia a tí sú bohatí v čase nízkej, ale aj v čase vysokej inflácie. Svojich klientov teda bude mať takáto firma vždy. A toto by sme mohli zhodnotiť aj pri iných luxusných značkách, ako napríklad Ferrari.

Ďalší krásny príklad firmy, ktorá má silnú pricing power, je Apple. Ceny telefónov tejto značky sú drahšie, ako u konkurencie a môžu ich zvyšovať aj každý rok. Aj napriek tomu si ich bude obrovské množstvo ľudí kupovať. Je to pre poznateľnosť značky alebo akémusi výsostnému postaveniu na trhu. Nejde ale len o to, že sa povie Apple. Nepredstavíme si len mobily, ale aj hodinky, tablety, macbooky, slúchadla a tie vás budú držať pri tejto značke.

Coca-Cola vs. Netlfix

Druhým kritériom je aby mala firma nízke náklady na svoju prevádzku a nemusela do ďalšieho rastu vrážať veľké investície.

Napríklad taká Coca-Cola, ktorá má fabriky na výrobu už postavené, distribučné siete už tiež vyriešené a marketing a poznateľnosť značky je tiež už hotová vec. Do všetkých týchto dôležitých vecí firma investovala už pred mnohými rokmi a v čase kríz môžu tiež veselo dvíhať ceny a absolútne im to neuškodí.

Na rozdiel od napríklad takého Netflixu. Ďalší rast tejto spoločnosti je naviazaný na obrovské investície do nových projektov svojej originálnej tvorby, pretože len nový Stranger things či Wednesday ich budú posúvať ďalej. Navyše s cenou predplatného tiež nemôžu veľmi špekulovať, pretože konkurencia je silná.

Takže dúfam, že tieto rady Warrena Buffetta budú pre vás prínosom a ak nechcete zmeškať informácie zo sveta ekonomiky a financií sledujte portál SITA Financie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AppleCoca ColaNetflix