365.bank dostala dvojmiliónovú pokutu v súvislosti s nahlasovaním neobvyklých obchodných transakcií

Euro, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Finančná spravodajská jednotka (FSJ) polície uložila banke 365.bank pokutu vo výške dvoch miliónov eur. Ako informuje Polícia SR na sociálnej sieti, sankcia sa týka porušenia ustanovení zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu.

365.bank vo svojom vyjadrení uvádza, že závery FSJ odmieta a retrospektíva je podľa nej neadekvátna.

Prijali sériu opatrení

„365.bank prijala za posledné roky sériu opatrení v boji proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti (AML). Reaguje tak na skúsenosti z predchádzajúcich rokov, kedy slovenské banky čelili týmto pokusom, z ktorých vyplynuli sankcie zo strany domácich autorít. So závermi FSJ sa nestotožňuje a obráti sa na súdy,“ uviedla hovorkyňa banky Linda Valko Gáliková.

Ako dodala, na rozdiel od posudzovania štátneho orgánu po niekoľkých rokoch, banky sú povinné vyhodnocovať transakcie klientov výlučne na podklade informácií dostupných v reálnom čase.

„AML je mimoriadne zložitou a dynamickou oblasťou a legislatíva, ako aj praktické usmernenia, ktoré vstupujú do procesov vyhodnocovania obchodných transakcií, sa neustále menia,“ doplnila.

Banky tak musia byť schopné takmer okamžite reagovať na udalosti, na ktoré majú štátne orgány dni, či mesiace. Hodnotiť preto schopnosť bánk odhaľovať porušenia zákonov optikou a prostriedkami policajného zboru 365.bank nepovažuje za adekvátne.

Opúšťajú korporátny segment

Podľa FSJ mala banka ohlásiť neobvyklé obchodné transakcie posudzovaných klientov skôr, respektíve v inej forme, prípadne aj opakovane. Poukazuje pritom na historické postupy banky.

„Nemôžme akceptovať prístup, keď sa na obchody spred mnohých rokov nahliada na základe súčasných informácií, ktoré však v danom čase k dispozícii neboli,“ konštatuje CEO 365.bank Andrej Zaťko a dodáva, že so sankciou FSJ sa banka nestotožňuje.

V stanovisku zaslanom médiám banka zároveň uvádza, že sa v posledných rokoch zamerala nielen na posilňovanie AML, ale aj na silný rozvoj retailového bankovníctva, pričom v tejto oblasti FSJ nenašla žiadne pochybenia. V súlade so svojou stratégiou postupne opúšťa korporátny segment klientov.

Banka zároveň zdôrazňuje, že uplynulý rok bol pre celú skupinu 365.bank najúspešnejší v jej histórii. „Banka vždy mala, má a bude mať eminentný záujem o dosahovanie plného súladu s legislatívou,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ZaťkoLinda Valko Gáliková
Firmy a inštitúcie 365 bankFinančná spravodajská jednotkaPolicajný zbor SR