Americký akciový trh opäť posilnil, klesajúca cena ropy totiž zmiernila obavy z rastúcej inflácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Akciový trh
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh v stredu posilnil najvýraznejšie od júna 2020. Prudký pokles cien ropy totiž zmiernil obavy, že inflácia po celom svete sa zhorší. Stredajším rastom sa skončilo štvordňové oslabovanie búrz.

Trhy sú volatilné

Trh stúpol po zlacnení ropy, keďže cena ľahkej americkej ropy klesla najviac od novembra. Ekonómovia však uviedli, že tieto zmeny boli ovplyvnené posunmi v kontraktoch s futuritami a inými trhovými faktormi a nie vývojom vojny na Ukrajine. Upozornili, že trhy budú naďalej volatilné.

Rast amerického akciové trhu bol široko založený, pričom jeho motorom boli akcie technologických spoločností. K firmám, ktoré posilnili najviac, patrili aj letecké spoločnosti a firmy podnikajúce v cestovnom ruchu.

Rast ázijských trhov

Index S&P 500 stúpol o 2,6 percenta na 4 277,88 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal dve percentá a uzavrel na úrovni 33 286,25 bodu.

Technologický Nasdaq vzrástol o 3,6 percenta na 13 255,55 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 2,7 percenta na 2 016,29 bodu.

Ázijské akciové trhy tiež výrazne stúpli. Hlavný japonský index Nikkei 225 vo štvrtok vzrástol o 3,9 percenta, index čínskej burzy Shanghai Composite získal 1,2 percenta a hongkonský akciový index Hang Seng vzrástol o 1,18 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať