Zmena v Pláne obnovy môže pomôcť sociálnym organizáciám s energiami, účty sa im zvýšili o 125 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, energie, ceny energií, kúrenie, elektrina, plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Organizácie v sociálnej oblasti, ako aj samosprávy zápasia s vysokými cenami energií. Pomôcť by im mohli financie z Plánu obnovy a kapitoly RePowerEU na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie. Momentálne však môžu dotácie z Plánu obnovy na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) získať len súkromné spoločnosti. V pripomienkach k návrhu kapitoly RePower EU to žiadajú mimovládne organizácie, ale aj samosprávy. V tlačovej správe o tom informovala Klimatická koalícia.

Vysoké účty za energie

Koordinátor pre energetickú transformáciu z občianskeho združenia Priatelia Zeme – CEPA Juraj Melichár vysvetlil, že zariadenia pre seniorov, krízové centrá, útulky, škôlky a mnohé ďalšie zariadenia bojujú s vysokými účtami za energie. Nemajú však prostriedky napríklad na využitie obnoviteľných zdrojov. Podľa Melichára by pritom stačilo, keby sa Plán obnovy upravil.

Stačí, aby vláda rozšírila prijímateľov dotácií na samosprávy a sociálne organizácie, ktoré ich skutočne potrebujú,“ dodal Melichár. Ako ďalej uviedla Klimatická koalícia, rezort hospodárstva schválil štyri granty z Plánu obnovy a odolnosti v celkovej výške viac ako 20 miliónov eur pre 58 firiem, pričom až polovica z týchto prijímateľov grantov by si rozvoj OZE mohla zaplatiť zo svojho zisku za rok 2021.

Samosprávy ani subjekty pôsobiace v sociálnej oblasti si narozdiel od firiem takéto investície nemôžu momentálne dovoliť,“ doplnila koalícia.

Navýšenie o 125 percent

Klimatická koalícia uviedla, že podľa dotazníkového prieskumu o vplyvoch energetickej krízy, ktorý doteraz vyplnilo 66 organizácií zo sociálnej oblasti, by financie na úspory a OZE vedeli využiť v 150 budovách za 13 miliónov eur.

Účty za energie sa týmto respondentom zvýšili v priemere o 125 percent. Dvadsaťpäť z nich nie je oprávnených čerpať kompenzácie zvýšených cien energií a sedem uviedlo len čiastočné možnosti. Na Slovensku je viac ako 1300 zariadení sociálnych služieb,“ vysvetlila koalícia s tým, že financovanie obnoviteľných zdrojov pre súkromné spoločnosti by pritom mohlo Slovensko pokryť z výhodných RePowerEU úverov na návratné investície vo výške 225 miliárd.

Ide o dlhodobé pôžičky, ktoré majú výhodné podmienky – splatnosť 30 rokov, odklad splátok o desať rokov či veľmi nízku úrokovú sadzbu. Slovensko možnosť úverov zatiaľ nevyužilo. Návratnosť fotovoltiky je aktuálne často nižšia ako sedem rokov a jej životnosť je v mnohých prípadoch viac ako 20 rokov. Takto by Slovensko mohlo ušetriť z Plánu obnovy desiatky miliónov eur,“ vysvetlila Klimatická koalícia.

Podpora obnoviteľných zdrojov

Riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková uviedla, že znižovanie závislosti od fosílnych palív a podpora obnoviteľných zdrojov sú kľúčovými opatreniami v boji proti klimatickej kríze. Podľa nej je však potrebné zaručiť, aby boli aj sociálne spravodlivé.

Mestá, obce a sociálne organizácie poskytujú nenahraditeľné služby pre verejnosť. V čase energetickej krízy, keď im vysoké ceny energií komplikujú existenciu, musia práve ony dostať finančnú podporu na prechod k obnoviteľným zdrojom,“ povedala Juríková s tým, že je neprijateľné, aby tieto peniaze dostali veľké podniky s obrovskými ziskami, ktoré často patria medzi veľkých znečisťovateľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj MelichárKatarína Juríková
Firmy a inštitúcie Greenpeace SlovenskoKlimatická koalíciaPriatelia Zeme-CEPA