Členské štáty Európskej únie znížia spotrebu plynu, súhlasia s predĺžením zníženia dopytu o 15 %

Plyn, EU
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada Európskej únie v utorok dosiahla politickú dohodu o návrhu predĺžiť dobrovoľný cieľ členských štátov znížiť dopyt po plyne o 15 % o jeden rok. Ako referuje web Rady, v nariadení sa zachováva možnosť Rady spustiť „varovanie Únie“ o bezpečnosti dodávok, pričom v takom prípade by sa zníženie dopytu po plyne stalo povinným.

Solidárnosť členských štátov

nie je úplne mimo energetickej krízy a Rusko naďalej využíva energie ako zbraň. Členské štáty EÚ musia byť solidárne a pripravené na budúcu zimu. Celková spotreba zemného plynu v EÚ klesla v období od augusta 2022 do januára 2023 o 19,3 %.“

„Zníženie nášho dopytu po plyne nám umožnilo naplniť naše zásobníky, udržať nízke ceny a zabezpečiť viac dodávok energií. Je dôležité, aby sme pokračovali v práci a zostali odolní,“ povedala švédska ministerka energetiky, obchodu a priemyslu Ebba Buschová.

Zníženie spotreby plynu

Nové nariadenie stanovuje pre členské štáty dobrovoľný cieľ znížiť spotrebu zemného plynu o 15 % v období od 1. apríla 2023 do 31. marca 2024 v porovnaní s ich priemernou spotrebou v období od 1. apríla 2017 do 31. marca 2022. Členské štáty si môžu vybrať opatrenia, ktorými chcú dosiahnuť cieľ.

V prípade prijatia nariadenia písomným postupom ho následne uverejnia v Úradnom vestníku EÚ a nadobudne platnosť 1. apríla 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ebba Buschová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRada Európskej únie