Vláda schválila zámer výstavby nového jadrového zdroja, ďalšie podrobnosti má predložiť Saková v jeseni (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Denisa Saková
Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková informuje o výstavbe nového jadrového zdroja. Foto: reprofoto, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 15. mája, 13:58

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila zámer výstavby nového jadrového zdroja s inštalovaným výkonom do 1 200 megawattov. Nateraz sa len vie, že nový jadrový blok by mal vyrásť v lokalite Jaslovských Bohuníc.

Ďalšie podrobnosti, ako termíny prípravných a realizačných prác, predpokladaný harmonogram výstavby, finančné zabezpečenie výstavby a proces výberu investora a technológie vhodnej pre výstavbu nového jadrového zdroja má ministerka hospodárstva Denisa Saková predložiť vláde do 31. októbra tohto roka.

Premiér nechcel hovoriť o detailoch

Ako po rokovaní kabinetu potvrdil premiér Robert Fico, ministri v stredu rozhodli o výstavbe nového jadrového zdroja. Taktiež zdôraznil, že ministerka hospodárstva a minister financií dostali za úlohu predložiť materiál už s konkrétnymi informáciami, ako je harmonogram a postup prác, otázka financovania či spôsob výberu technológie. Predseda vlády preto nechcel hovoriť o ďalších detailoch. Vyzdvihol ale to, že projekt smeruje do lokality Jaslovských Bohuníc.

Máme k dispozícii rozhodnutie o umiestnení stavby, máme EIA, čiže môžeme sa pustiť do stavebného konania, to sú obrovské prednosti, ak sa dohodneme aj na spôsobe financovania, tak tento postup môže byť začatý veľmi rýchlo,“ vyhlásil Fico.

Nová jadrová elektráreň

Slovensko už prostredníctvom Jadrovej energetickej spoločnosti Slovensko (JESS) pracuje zhruba 15 rokov na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Či ide o totožný projekt, o akom aktuálne rozprávajú vládni politici, nateraz nie je isté. Spoločnosť JESS zatiaľ na otázky portálu SITA Energetika neodpovedalo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Získavanie licenčných rozhodnutí

Ako uviedla začiatkom marca pre agentúru SITA hovorkyňa JESS Rebeka Ryšková, momentálne sa firma sústreďuje na získanie dvoch licenčných rozhodnutí. Ide o povolenie o umiestnení nového jadrového zdroja podľa Atómového zákona a o povolenie o umiestnení podľa Stavebného zákona.

Projekt nového jadrového zdroja má naďalej miesto v slovenskej energetike, ako to bolo aj zadeklarované v programovom uznesení vlády SR,“ dodala Ryšková.

Na výstavbe sa podieľa aj ČEZ

Na výstavbe novej jadrovej elektrárne na miestach v súčasnosti odstavovaných jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach sa naďalej podieľa aj česká spoločnosť ČEZ prostredníctvom svoje dcérskej spoločnosti ČEZ Invest Slovensko. Tá je stále 49-percentným akcionárom v spoločnosti JESS.

Česká firma naďalej intenzívne spolupracuje na projekte nového jadrového zdroja spolu s druhým akcionárom, ktorým je spoločnosť JAVYS,“ konštatovala Ryšková.

Spoločnosť JESS založila za účelom výstavby novej jadrovej elektrárne ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2009.

Začiatok výstavby

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový reaktor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.

Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029.

V súčasnosti sa už uvažuje s rokom 2039. S výstavbou by sa mohlo začať v roku 2031. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba Bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred ôsmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováRebeka RyškováRobert Fico
Firmy a inštitúcie Česká energetická skupina ČEZJadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS)JESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaVláda SR