ÚRSO môže zmeniť ceny elektriny pre domácnosti aj počas roka, Sakovej ministerstvo tomu brániť nebude

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo hospodárstva SR sa nebude brániť, ak Úrad pre reguláciu sieťových (ÚRSO) vstúpi do cien elektriny pre domácnosti a niektorých ďalších zranených odberateľov aj počas roka. Vstúpi do cien, keď sa výrazne zmenia parametre cien elektriny na trhoch.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerky hospodárstva Mária Pavlusík, ÚRSO môže podľa zákona o regulácií v prípade, ak sa výrazným spôsobom zmenia ekonomické parametre vplývajúce na vydané cenové rozhodnutia, začať z vlastnej iniciatívy konanie o zmenách ceny.

Domácnosti zachraňovali vlády

„Takéto prípady sa už v minulosti viackrát stali, avšak ide o nezávislé rozhodnutie ÚRSO, na ktoré nemá ministerstvo hospodárstva žiadny vplyv,“ dodala Pavlusík.

Slovenské vlády zachraňovali slovenské domácnosti pred extrémnym zdražovaním elektriny, keď vyrokovali so Slovenskými elektrárňami dodávku silovej elektriny za 61 eur za megawatthodinu.

Keďže silová elektrina tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, slovenské domácnosti turbulentné časy na energetických trhoch vo svojich peňaženkách vďaka tomu ani nespozorovali.

Regulačný úrad využije svoje kompetencie

Situácia na trhoch s elektrinou sa pomaly, ale isto vracia do predkrízového obdobia. Čo by sa stalo s cenami elektriny pre domácnosti, ak by cena silovej elektriny na trhoch zrazu rapídne klesla pod hodnotu 61 eur za megawatthodinu?

ÚRSO tvrdí, že ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 sú stanovené na základe rozhodnutia Ministerstva hospodárstva SR o všeobecnom hospodárskom záujme, preto je to skôr otázka ministerstvo. Ministerstvo hospodárstva nám zatiaľ na otázky neodpovedalo.

Regulačný úrad však pre portál SITA Energetika zároveň zdôraznil, že v prípade potreby nebude váhať využiť svoju kompetenciu a zasiahne v prípade ak sa výrazne zmenia ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny alebo schválení ceny.

Zmeny v sekundárnej legislatíve

Ako ďalej dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, aktuálne hodnoty denných cien forwardových produktov na energetickej burze PXE, ktoré vstupujú do stanoveného rozhodujúceho obdobia pre výpočet základnej priemernej ceny na určenie maximálnych cien za dodávku elektriny však nevykazujú pokles priemernej ceny za toto obdobie pod úroveň 61 eur za megawatthodinu.

„Úrad zároveň pripravuje rozsiahle zmeny v sekundárnej legislatíve v oblasti cenovej regulácie dodávky elektriny, ktorá upraví regulačný rámec na nadchádzajúce obdobie, teda od roka 2025,“ konštatoval Igaz.

Naďalej teda platí, že domácnosti budú v tomto roku platiť za elektrinu toľko ako v minulom roku. Zmeniť to môžu len ešte priaznivejšie trhové ceny elektriny, následne Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a v neposlednom rade ministerstvo hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví