Kolaps cien ropy vedie k ukončovaniu produkcie s vysokými nákladmi od Texasu po Rusko a Severné more, čoho výsledkom môže byť na budúci rok výpadok v ťažbe v objeme pol milióna barelov denne, konštatovala Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Nižšie ceny ropy donútia štáty, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby v budúcom roku zredukovali ťažbu najprudším tempom za vyše dve desaťročia. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) v pravidelnej mesačne správe, ktorú zverejnila v piatok. „Kolaps cien ropy vedie k ukončovaniu produkcie s vysokými nákladmi od Texasu po Rusko a Severné more, čoho výsledkom môže byť na budúci rok výpadok v ťažbe v objeme pol milióna barelov denne,“ konštatovala IEA.
Predpokladaný pokles produkcie by bol najväčší od roku 1992, kedy sa dodávky zo strany krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u, zmenšili o 1 mil. barelov denne v dôsledku rozpadu Sovietskeho zväzu. IEA teraz prognózuje, že ťažba bridlicovej ropy v USA sa na budúci rok zmenší o 0,4 mil. barelov denne. V roku 2014 rekordne stúpla o 1,7 mil. barelov denne.
IEA odhaduje, že členovia OPEC-u budú musieť v roku 2016 ťažiť približne 31,3 mil. barelov denne. Je to o 0,5 mil. barelov denne viac, ako agentúra prognózovala v predošlej správe. Jedným z najväčších rizík pre to, že sa predikcia IEA nenaplní, je ekonomické zdravie Číny. Agentúra však dodala, že čínsky dopyt po ropných produktoch je naďalej pozoruhodne odolný a v prvej polovici tohto roka posilnil o vyše 5 %.