Poplatok na podporu domácej ťažby uhlia, ktorý platia vo svojich faktúrach všetci odberatelia elektriny, má podľa Európskej komisie negatívny vplyv aj na životné prostredie. Taktiež negatívne vplýva na koncové ceny elektriny.
Európska komisia (EK) kritizuje Slovensko za dotovanie vydobytého domáceho uhlia v koncových cenách elektriny. Cena elektrickej energie na Slovensku podľa komisie zahŕňa viacero diskrečných zložiek, medzi ktoré patrí aj výkupná tarifa na podporu výroby elektrickej energie z domáceho uhlia. „Táto tarifa zvyšuje sieťové náklady a koncovú cenu elektrickej energie, čo má vplyv na konkurencieschopnosť domácich spoločností,“ uviedla komisia vo svojej správe o stave krajiny.
Škodíme životnému prostrediu
Poplatok na podporu domácej ťažby uhlia, ktorý platia vo svojich faktúrach všetci odberatelia elektriny, má podľa komisie negatívny vplyv aj na životné prostredie. „Výkupná tarifa na podporu výroby elektrickej energie z domáceho uhlia má veľmi negatívny vplyv na životné prostredie, pretože sa ňou z veľkej časti kompenzuje znižovanie emisií dosiahnuté vďaka obnoviteľným zdrojom energie,“ konštatuje komisia.
Výhľad až do roka 2035
Ťažbu uhlia na Slovensku podporujú v rámci všeobecného hospodárskeho záujmu slovenskí odberatelia elektriny. Tí v koncových cenách za elektrinu platia podporu ťažby uhlia. Ročne sa poskladajú na podporu slovenského baníctva sumou zhruba 90 miliónov eur. Ak nové vlády nezrušia spomínaný všeobecný hospodársky záujem, s podporou ťažby uhlia na Slovensku sa počíta s výhľadom až do roku 2035.
Niektorí politici sľubujú zrušenie dotovania
Po blížiacich sa parlamentných voľbách sa situácia v oblasti dotovania domáceho uhlia môže zmeniť. Nie všetky politické strany totiž sú za ďalšie dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia. Za pokračovanie podpory slovenského baníctva je podľa zistení portálu vEnergetike.sk najsilnejšia politická strana Smer-SD a v súčasnosti mimoparlamentná SNS. Ostatné politické strany by v prípade úspechu v parlamentných marcových voľbách dotáciu na výrobu elektriny z domáceho uhlia skôr či neskôr zrušili.