Slovenské vodné elektrárne vyrábajú rekordné množstvá elektriny. Januárové hodnoty boli najvyššie za posledných 25 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské elektrárne vodná elektráreň
Čierny Váh – elektráreň a dolná nádrž. Elektráreň prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne. seas.sk
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské vodné elektrárne vyrábajú rekordné množstvá elektriny. Ako informovali Slovenské elektrárne, pri vodných elektrárňach evidujú najlepší január za ostatných 25 rokov. Podľa slovenského dominantného výrobcu elektriny, klimatická zmena dáva o sebe vedieť a teplá zima priniesla veľa zrážok.

V januári ich vodné elektrárni vyrobili 285-tisíc megawatthodín elektriny a pokorili 25-ročné maximum. V porovnaní s minulým januárom je rozdiel na výrobe viac než 100-tisíc megawatthodín.

Výdatné hydrologické podmienky

„Hydrologické podmienky boli v posledných troch mesiacoch výdatné a vodáci sa ich zhostili perfektne. Zároveň nás čaká jar, topenie snehu a zrejme aj ďalšie dažde,“ podotkli Slovenské elektrárne.

Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných elektrární. Vďaka nim Slovenské elektrárne dodali do siete skoro 1,9 terawatthodín elektriny, čo predstavovalo necelých 10 % z celkovej dodávky. Aj v minulom roku výrobe z vody mimoriadne prialo počasie, najviac od roku 2010. V januári pritom energetici začínali s prázdnejšími nádržami, než obvykle, keďže rok 2022 bol suchý.

„Postupne sa ale do jari naplnili a skoro úplne plné zostali až do konca roka. Nadpriemerne vodnatý bol hlavne november a december, vtedy išla Vážska kaskáda v podstate naplno,“ konštatovali Slovenské elektrárne.

Vyše 70 percent slovenskej energie

Približne 72 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku je zo Slovenských elektrární. Okrem spomínaných vodných elektrární prevádzkujú aj tri jadrové bloky, jednu tepelnú a dve fotovoltické elektrárne.

Ich celkový výkon na konci roka 2023 bol 4349 megawattov. Slovenské elektrárne v roku 2023 vyrobili 21 659 gigawatthodín elektriny a po odrátaní vlastnej spotreby dodali do siete 19 570 gigawatthodín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne