Ceny elektriny sú na úrovni z leta 2021, naďalej klesajú aj ceny plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektrina, plyn, ceny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Trhové ceny elektriny ako aj zemného plynu naďalej klesajú. Ceny elektriny sa už dostali pod úroveň 80 eur za megawatthodinu, ceny plynu sa pohybujú už pod 25 eurami za megawatthodinu.

Trhové ceny elektriny

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 78 eur za megawatthodinu.

Minulý pondelok si ju mohli obchodníci kúpiť ešte za 80 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka boli trhové ceny elektriny na úrovni 100 eur za megawatthodinu.

Trhové ceny elektriny sa tak vrátili na úrovne z leta 2021. „Dá sa povedať, že prirážky cien v súvislosti s vývojom na Ukrajine už z trhu úplne vymizli,“ uviedol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Trhové ceny plynu

Trhové ceny zemného plynu počas minulého týždňa mierne klesli. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) stál koncom týždňa plyn s dodávkou na budúci rok zhruba 25 eur za megawatthodinu.

Počas prvých dní uplynulého týždňa stál plyn 24 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto roka si obchodníci vedeli na trhu kúpiť plyn aj za 35 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta roka 2022 hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta 2022, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Tomáš Boháček