Zdražovanie na pumpách bude podľa analytikov pokračovať, benzín je drahší ako na začiatku roka

Benzínová pumpa, tankovanie, ceny pohonných látok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na ďalšie zdražovanie pohonných látok. Za zvyšovaním cien benzínov a nafty na slovenských čerpacích staniciach je tentokrát nielen situácia na svetovom trhu s ropou, ale aj slabnúce euro voči americkému doláru.

Vývoj základnej komodity

„Na našich čerpacích staniciach možno očakávať na prelome mesiacov pokračovanie veľmi limitovaného posunu cien palív nahor, pod čo sa podpíše aj oslabenie sa eura voči doláru,“ povedal pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Ako dodal pre agentúru SITA hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, dôvodom rastu cien pohonných látok je najmä vývoj základnej komodity.

Cena severomorskej ropy Brent ako aj americkej WTI išla hore. „Ceny palív na maloobchodných čerpacích staniciach by preto mohli stagnovať alebo ešte mierne rásť,“ doplnil Gábriš.

Ceny pohonných hmôt v uplynulom týždni vzrástli. Najpredávanejší 95-oktánový benzín zdražel o 2,6 %, respektíve o 4 centy na priemernú úroveň 1,565 eura za liter.

Pokles amerických zásob

Nafta je drahšia o 0,71 %, jej cena sa medzitýždenne zvýšila o 1 cent na 1,423 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu sa zvýšila o 0,038 eura (2,21 %) na 1,756 eura za liter.

„V porovnaní so stavom spred mesiaca sú ceny benzínov a nafty stále asi o 1 % až 3 % nižšie. V porovnaní s úrovňou cien na začiatku roka je nižšia už iba nafta, a to o zhruba 12 %. Benzíny sú už drahšie ako na začiatku roka,“ dodal Gábriš.

Ceny ropy sa v ostatných dňoch podľa Pánisa posúvali nahor pre očakávania, že OPEC+ by mohol na najbližšom zasadnutí doručiť ďalšie ťažobné škrty, ktorými by vybalansoval trh. Rope pomáhal aj výrazný pokles amerických komerčných zásob ropných produktov.

Dlhový strop Spojených štátov

V závere týždňa však čierne zlato podstatnú časť ziskov vymazalo v reakcii na komentáre z Kremľa, že na júnovom zasadnutí OPECu+ vo Viedni nie je v pláne opätovne redukovať ťažbu kartelu.

„Mínusom pre ropu bola aj skutočnosť, že ešte stále nebola dosiahnutá dohoda o navýšení dlhového stropu Spojených štátov,“ konštatoval Pánis.

V medzitýždennom vyjadrení sa cena benchmarku Brent posunula nahor o približne dolár tesne nad 76 dolárov a texaská ropa WTI zatvárala takmer bezo zmeny tesne nad 72 dolármi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek GábrišStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie ČSOB bankaJ&T BANKA