Slováci vďaka teplému počasiu ušetrili na plyne, niektoré domácnosti však finančnú pomoc potrebujú

Euro, plyn, peniaze, ceny energií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pre nezvyčajne teplé počasie ľudia na Slovensku šetrili plynom.

Ako uviedli analytici Národnej banky Slovenska (NBS), za uplynulých desať mesiacov tohto roka domácnosti na Slovensku spotrebovali o osem percent menej plynu ako vlani.

V Česku spotrebovali ešte menej

Nezvyčajne teplý september tohto roka napríklad spôsobil, že spotreba plynu nebola vyššia ako v letné mesiace jún až august.

V Česku domácnosti spotrebovali menej plynu ako indikuje vývoj teploty. České domácnosti spotrebovali v mesiacoch január až september 2023 oproti rovnakému obdobiu v roku 2022 o 13 percent menej plynu.

Vývoj spotreby plynu
Vývoj spotreby plynu. Zdroj: SPS Distribúcia.

„No teplotou nedokážeme vysvetliť nič z tohto poklesu. Jeden z možných faktorov je aj vývoj cien. Kým na Slovensku sa zvýšili ceny plynu medzi rokmi 2022 a 2023 v priemere o 12 percent, v Česku až o 46 percent,“ dodali analytici.

Vývoj teploty
Vývoj teploty. Zdroj: emeteo.sk meteostanica Vajnory.

Neodporúčajú plošnú pomoc

Analytici NBS tvrdia, že niektoré domácnosti finančnú pomoc v reakcii na vysoké ceny energií a potravín určite potrebujú. No plošnú pomoc neodporúčajú.

Má totiž podľa nich dve odvrátené strany. Tou prvou sú obrovské fiškálne náklady. Tou druhou je to, že nefunguje cenový signál. Inak povedané, nezmenená cena nemotivuje k úsporám.

Odhad spotreby plynu 2023 Slovensko
Odhad spotreby plynu v roku 2023 na Slovensku. Zdroj: SPP Distribúcia, NBS vlastné výpočty.

„Takže, ako sa hovorí, bez vetra sa ani lístok nepohne. Bez zvýšenia ceny plynu sa spotreba veľmi nezmení. Trhové ceny išli rapídne hore. Nereagujúca spotreba nie je teda len drahá, no má i environmentálne dôsledky a zároveň znamená i pretrvávajúcu zraniteľnosť pre krajinu v jej závislosti na dovozoch plynu. Chýbajúci cenový signál k tomu brzdí a odďaľuje nutné investície,“ uzavreli analytici.

Odhad spotreby plynu 2023 Česko
Odhad spotreby plynu v roku 2023 v Česku. Zdroj: Energetický regulačný úrad Českej republiky, NBS vlastné výpočty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska