Rusi znížili dodávky plynu na Slovensko o 70 percent, SPP sa však snaží upokojiť verejnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v súčasnosti eviduje krátenie dodávok plynu od Rusov o 70 %. Ako uviedol štátny podnik, k zníženiu dodávok plynu od spoločnosti Gazprom Export došlo už v máji, kedy boli dodávky obmedzené od 15 do 50 %.

Plynu bude dostatok

Ako vyplýva z plánu zabezpečenia dodávok zemného plynu na územie Slovenskej republiky na roky 2023 a 2024, ktorý v stredu vzala na vedomie vláda SR, aj napriek kráteným dodávkam z Ruska, SPP so svojím takmer 60-percentným trhovým podielom zabezpečí dodávku plynu všetkým svojim odberateľom.

Spoločnosť SPP v reakcii na situáciu okolo dodávkach plynu zabezpečila nové diverzifikované dodávky plynu. Ide o zmluvu o dodávke plynu z Nórska a zabezpečenie dodávky LNG k 1. júnu 2022.

Diverzifikácia dodávok plynu

Spoločnosť SPP tiež zabezpečila prepravné kapacity od októbra tohto roka pre prepravu plynu z Talianska. „Týmito dodávkami spoločnosť SPP zabezpečí dodávku plynu svojim odberateľom. Zároveň bude ďalej pokračovať na riešeniach zabezpečujúcich ďalšie diverzifikované dodávky plynu pre odberateľov v SR,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

V Európskej únii sa pokračuje v plnení zásobníkov plynu. Na Slovensku sme mali k 9. júlu zatlačený objem plynu, ktorý predstavuje 63,88 % z celkovej uskladňovacej kapacity slovenských podzemných zásobníkov. To predstavuje 40,2 % spotreby Slovenska. Zásobníky v krajinách EÚ sú zaplnené na 60,41 % ich kapacity.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GazpromSPP Slovenský plynárenský priemysel