Rada EÚ dohodla nové pravidlá na redukciu emisií metánu, dotknú sa sektorov ropy, plynu či uhlia

Plyn, metán, plameň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Rada Európskej únie sa dohodla na návrhu sledovania a redukcie emisií metánu v energetickom sektore. Je to prvý dokument svojho druhu a významný príspevok v boji proti zmene klímy.

Silný skleníkový plyn

Metán je totiž druhý najvážnejší skleníkový plyn po oxide uhličitom. Rada o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

„Metán je silný skleníkový plyn, ktorý je zodpovedný za zhruba 30 percent terajšieho globálneho otepľovania. Toto nariadenie nám pomôže chápať, odkiaľ emisie metánu pochádzajú, a efektívne ich riešiť. Pomôže nám to splniť náš záväzok zredukovať do roku 2030 emisie metánu o 30 percent,“ povedal český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

Zavádzajú sa nové pravidlá

Návrh zavádza nové požiadavky pre sektory ropy, plynu a uhlia v oblasti hlásenia a overovania emisií metánu. Prevádzkovatelia budú musieť dôkladne dokumentovať všetky vrty a bane, sledovať ich emisie a prijímať primerané zmierňujúce opatrenia s cieľom minimalizovať emisie metánu vo svojej činnosti.

Emisie metánu v súvislosti s dovozom energií do Európskej únie tiež budú sledovať. Nové pravidlá vytvoria globálne monitorovacie nástroje, ktoré zvýšia transparentnosť emisií metánu v súvislosti s importom ropy, plynu a uhlia do EÚ, čo Európskej komisii umožní zvážiť ďalšie kroky v budúcnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Síkela
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaRada Európskej únie