Hirmanovo ministerstvo vyhlásilo novú výzvu na modernizáciu bioplynových staníc

Biometánová stanica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo novú výzvu z plánu obnovy na modernizáciu existujúcich bioplynových staníc vyrábajúcich elektrinu z bioplynu.

Z prostriedkov Európskej únie je na výzvu vyčlenených 10 mil. eur, maximálna výška príspevku na jeden projekt je 1 mil. eur. Ako ďalej informuje rezort hospodárstva, cieľom je zabezpečiť produkciu elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Podmienka na získanie príspevku

Záujemcovia môžu svoje projekty realizovať v rámci celého Slovenska, na území Bratislavského kraja získajú dotáciu vo výške 45 % z celkových oprávnených výdavkov, v ostatných krajoch majú nárok na podporu vo výške 60 %.

Nenávratný finančný príspevok je možné použiť najmä na nákup technológie, napríklad na transformátory, technológie na výrobu elektriny, plynojemy, plynovody, horáky pre núdzové spaľovanie plynu či systémy merania a regulácie.

Podmienkou na získanie príspevku je množstvo vyrobenej elektriny. Podporené môžu byť bioplynové stanice, ktoré vyrobili elektrinu za rok 2021 zodpovedajúcu aspoň 2 000 hodinám výroby elektriny, alebo od začiatku tohto roka do 30. júna 2022 vyrobili elektrinu zodpovedajúcu aspoň 1 000 hodinám výroby elektriny.

Žiadosti je možné podávať do 11. januára budúceho roka. Projekty budú posudzované na základe kritéria nákladovej efektívnosti.

Predchádzajúca výzva bola zrušená

Ministerstvo hospodárstva SR pôvodne vyhlásilo dve výzvy na modernizáciu a transformáciu bioplynových staníc. Jedna bola zameraná na modernizáciu existujúcich bioplynových staníc vyrábajúcich elektrinu z bioplynu, druhá na transformáciu bioplynových staníc na biometánové. Vyčlenených bolo 20 mil. eur.

Neskôr prvú z výziev rezort zrušil. Dôvodom bola nemožnosť poskytnutia vyčlenených finančných prostriedkov pre pretrvávajúcu aktualizáciu plánu obnovy. Už vtedy ministerstvo informovalo, že vyhlásil novú výzvu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMH Ministerstvo hospodárstva SR